POLECAMY

Siatki centylowe

Skorzystaj z naszych siatek centylowych, aby dowiedzieć się czy rozwój fizyczny twojego dziecka jest prawidłowy. Dowiesz się z nich jaka powinna być waga, wzrost, obwód główki, ramienia oraz BMI dziecka. Uzupełnij wszystkie parametry i zobacz wykresy siatek centylowych dla chłopców i dziewczynek do 5.roku życia.
Siatki centylowe

Co to są siatki centylowe?

Siatka centylowa to specjalny wykres, który pokazuje nam jak z upływem czasu zmieniają się cechy fizyczne dziecka (np. wzrost, waga, obwód główki). Na wykres ogólny możesz nanieść parametry swojego dziecka i dzięki nim porównać, czy twój maluch się dobrze rozwija na tle swoich rówieśników. Nasze siatki centylowe pozwalają porównywać takie parametry jak: płeć, wiek, wzrost, przyrost wagi, przyrost obwodu głowy i przyrost ramienia.

Poniższe siatki centylowe zostały opracowane na podstawie danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w trakcie wieloletnich badań dużej populacji dzieci na całym świecie.

Polecamy: Jak interpretować wyniki na siatce centylowej?

Jak wygląda siatka centylowa?

Siatki centylowe to wykresy, które podzielone zostały 7 kolorowymi liniami, które oznaczają 3., 10., 25., 50., 75., 90. I 97. centyl. Obszary pomiędzy tymi liniami nazywamy kanałami centylowymi, jest ich 6. Dokładnie znajdują się pomiędzy:

 • 3. i 10. centylem,
 • 10. i 25. centylem,
 • 25. i 50. centylem,
 • 50. i 75. centylem,
 • 75. i 90. centylem,
 • 90. i 97. centylem.

Pionowa oś wykresu przedstawia mierzony parametr (np. waga czy obwód główki). Pozioma oś zawsze mówi nam o wieku dziecka. Zaznaczony punkt (w tym przypadku czerwona kropka) oznacza parametr naszego dziecka.

Polecamy: Narzędzie - siatki centylowe

W jaki sposób obliczyć wynik?

Nasze siatki centylowe pozwolą ci obliczyć wynik dla dziewczynek i chłopców do 5. roku życia.

Po dokładnym zmierzeniu swojego dziecka, wprowadź wszystkie dane do przygotowanego powyżej formularza. Gdy już to zrobisz, program sam skreśli dla ciebie krzywe.

Każdy wprowadzony przez ciebie parametr (waga, długość/wzrost, obwód główki i obwód ramienia) oraz dodatkowo BMI dziecka zostaną zilustrowane na osobnych siatkach. W ten sposób otrzymasz 5 różnych siatek:

 • Siatka centylowa wagi dla dziewcząt lub chłopców,
 • Siatka centylowa wzrostu/długości dziewcząt lub chłopców,
 • Siatka centylowa obwodu główki dziewcząt lub chłopców,
 • Siatka centylowa obwodu ramienia dziewcząt lub chłopców,
 • Siatka centylowa BMI dziewcząt lub chłopców.

Zaznacz kursorem interesujący cię kwadrat na siatce centylowej. Dzięki temu powiększysz wykres i dokładnie sprawdzisz uzyskany wynik.

Jak zmierzyć poprawnie dziecko?

Długość/wzrost

Pomiaru długości dokonujemy etapowo. Najpierw zmierz długość ciała od głowy do bioder – wynik zapisz na kartce. Następnie zmierz odległość od biodra do kolana, a na samym końcu od kolana do stóp. Sumując otrzymane wyniki otrzymasz całkowity wzrost dziecka.

Obwód główki

Weź do ręki długi centymetr. Owiń nim główkę dziecka przez czoło powyżej wysokości uszu. Pomiaru dokonaj 3 razy, by uzyskać rzetelny wynik!

Obwód ramienia

Owiń  rękę dziecka długim centymetrem  w połowie odległości między górnym końcem ramienia (wyczuwalny wyrostek kostny) a łokciem (też wyczuwalny wyrostek). W ten sposób otrzymasz wynik obwodu ramienia swojego malucha.

Polecamy: Witaminy w diecie dziecka. Jakie są najlepsze i gdzie występują?

W jaki sposób interpretować wynik?

Normy krzywych na siatce centylowej znajdują się w przedziałach:

 • od 25 do 75 centyla – zakres szerokiej normy,
 • od 3 do 25 centyla – zakres wąskiej normy,
 • od 75 do 97 centyla – zakres wąskiej normy,
 • poniżej 3 centyla oraz powyżej 97 centyla – wartości nieprawidłowe.

Należy zwrócić również uwagę na duże dysproporcje w krzywych – np. gdy wzrost dziecka znajduje się powyżej 75. centyla, a waga poniżej 10. Różnica nie powinna być większa niż 50 centyli.

Na koniec pamiętaj!

Na tempo rozwoju dziecka składa się wiele czynników. Między innymi: odżywianie, moment porodu, przebyte choroby, aktualny stan zdrowia, ale i także same geny. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowego rozwoju swojego dziecka, a wyniki na siatce centylowej są według ciebie niepokojące, nie czekaj i zgłoś się do pediatry.

W przypadku uwag odnośnie działania powyższych siatek centylowych prosimy o kontakt z redakcją (lifestyle@next.pl)

Zobacz także: Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu?

Dowiedz się więcej o siatkach centylowych z naszego forum medycznego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/7 lat temu
No nie wiem, ja dokładnie rozumiem i jestem wdzięczna, bo szukałam czytelnych siatek. :)
/7 lat temu
w skomplikowany sposób jest to moim zdaniem rozpisane
/7 lat temu
Bardzo przydatne siatki dla każdej mamuśki! Dziękuję redakcji