Roczek dziecka – przełomowy moment dla mamy i małego brzuszka

Roczek dziecka – przełomowy moment dla mamy i małego brzuszka fot. Fotolia
Pierwsze urodziny dziecka to wyjątkowy moment – zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Mimo że po przyjściu na świat układ pokarmowy niemowlęcia jest gotowy do podjęcia podstawowych czynności, to nadal każdego dnia się rozwija i doskonali swoje funkcje. Dowiedz się, dlaczego brzuszek potrzebuje szczególnego wsparcia także po 1. urodzinach.
30.08.2017 12:17
Roczek dziecka – przełomowy moment dla mamy i małego brzuszka fot. Fotolia

  • Od prawidłowego funkcjonowania brzuszka malucha zależy harmonijny rozwój i dobre samopoczucie.
  • Rozwój układu pokarmowego to długotrwały proces, który trwa od poczęcia przez pierwsze lata życia.
  • Po 1. urodzinach brzuszek dziecka nadal jest wrażliwy i wciąż się rozwija. Odpowiednia, zbilansowana dieta ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie małego brzuszka.

Radość każdego dnia

Dziecko po 1. urodzinach to nie mały dorosły – wciąż potrzebuje sposobu żywienia dopasowanego do jego wyjątkowych potrzeb, wynikających z intensywnego wzrostu i rozwoju. Dojrzewanie układu pokarmowego w szczególnym okresie, jakim jest 1000 pierwszych dni życia, jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania maluszka. Zapewnienie odpowiedniej diety, spacery na świeżym powietrzu, rozwijające zabawy i spokojny sen sprawiają, że brzuszek pracuje prawidłowo, a dziecko jest radosne i chętnie poznaje otaczający go świat.

Świętuj pierwsze urodziny brzuszka

Układ pokarmowy dziecka stale się rozwija już od momentu poczęcia i przez pierwsze lata życia. Mały brzuszek regularnie doskonali umiejętność trawienia i wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Zanim układ pokarmowy maluszka osiągnie pełną dojrzałość, musi przebyć długą drogę.

  • Narodziny: układ pokarmowy zdrowego i urodzonego o czasie dziecka, mimo że w pełni nie jest dojrzały, może podjąć podstawowe funkcje. Żołądek z dnia na dzień zwiększa swoją objętość – w pierwszej dobie życia może przyjąć jednorazowo 5-7 ml pokarmu, a po trzech dniach już nawet 22-27 ml!
  • 3. miesiąc życia: aby brzuszek sprawnie pracował i maluszek miał swój określony rytm dnia, a mama powinna przyzwyczaić maluszka do regularnych karmień – co ok. 3-4 godziny.
  • 5. miesiąc życia: to czas, kiedy dziecko jest już gotowe na rozszerzanie diety (rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia dziecka i nie później niż do 12. miesiąca). Jako pierwsze w menu powinny pojawić się warzywa, później owoce. Podanie maluchowi owoców w pierwszej kolejności może utrwalić jego wrodzoną preferencję do smaku słodkiego. Ważne, aby pokarmy uzupełniające były bezpieczne i pochodziły z zaufanego źródła – organizm dziecka wciąż jest bardzo wrażliwy!

  • 10. miesiąc życia: większość enzymów trawiennych jest już aktywnych na poziomie zbliżonym do tego występującego u osób dorosłych, ale rozwój układu pokarmowego jeszcze się nie zakończył. Brzuszek jest wrażliwy, dlatego oczekuje pokarmu dopasowanego do jego potrzeb.
  • 12. miesiąc życia: chociaż pierwszy rok na pewno minął bardzo szybko, to przez ten czas układ pokarmowy maluszka wykonał ogromną pracę. Uczył się, nabywał nowe umiejętności i je doskonalił. Chociaż roczne dziecko wydaje się już bardzo samodzielne i „dorosłe”, to jego brzuszek wciąż ma inne potrzeby żywieniowe niż rodzice i potrzebuje wsparcia w postaci specjalnego sposobu żywienia.

Czy wiesz, że… rozwój układu pokarmowego to stopniowy i długi proces? Brzuszek osiągnie pełną dojrzałość w ciągu pierwszych 3 lat życia dziecka. W tym czasie różni się od ukształtowanego przewodu pokarmowego dorosłego. Mikroflora jelitowa nie jest jeszcze dojrzała, więc łatwiej o infekcje, dlatego tak ważna jest rola mamy we wspieraniu tego procesu. W układzie pokarmowym znajduje się 60-70 % wszystkich komórek odpornościowych!

Dla wyjątkowych potrzeb Juniora

Dieta dziecka po 1. roku życia nadal powinna różnić się od tej stosowanej przez dorosłych – Junior potrzebuje większej ilości niektórych składników pokarmowych, a podstawę jadłospisu, mimo jego różnorodności, wciąż powinno stanowić mleko i produkty mleczne. Bebiko Junior 3 NutriFlor+ pomaga pokryć zapotrzebowanie na istotne składniki w diecie malucha. Zawiera m.in. wapń i witaminę D dla mocnych kości, żelazo dla rozwoju poznawczego i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu*.

* Bebiko Junior 3 NutriFlor+, tak jak inne mleka modyfikowane, zawiera wapń, żelazo, witaminę D i kwas ALA (omega 3).

Ważne informacje

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.