Prawdy i mity o noworodku

Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 - przegląd fot. Panthermedia
Pierwsze cztery tygodnie życia dziecka są czasem szczególnym. Poznaj prawdy i mity dotyczące jego rozwoju w tym okresie.
/ 14.03.2012 16:40
Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 - przegląd fot. Panthermedia

Po narodzinach dziecko musi się przystosować do nowych, zupełnie niezwykłych warunków. W jego organizmie zachodzą różne zmiany, które mają mu w tym pomóc. Zobacz, które z powszechnie krążących opinii są prawdą, a które z prawdą nie mają nic wspólnego.

Ciałko malca się zmienia - PRAWDA
Przez pierwsze dni życia ciało maluszka dochodzi do siebie po trudach przeciskania się przez kanał rodny. Główka jest wydłużona. Białka oczu zaczerwienione, powieki opuchnięte. Jednym z częstych zniekształceń, które niepokoi rodziców, jest tzw. przedgłowie, czyli miękka, obrzęknięta, czasem zasiniona część główki. Te pamiątki narodzin znikają, a maleństwo staje się coraz bardziej podobne do naszego wyobrażenia o bobasach.

Napięcie mięśni słabnie - FAŁSZ
Każda mama szybko przekonuje się, że jej smyk ma sporo sił i broni się przed odgięciem rączek, gdy rodzic próbuje włożyć je w rękawki kaftanika. Ten opór związany jest z silniejszym napięciem mięśniowym, charakterystycznym właśnie dla czasu tuż po narodzinach. Kiedy przyjrzysz się dziecku, zobaczysz, że jego rączki i nóżki są zgięte, piąstki zaciśnięte, a główka przygięta do ciałka. Noworodek układa się tak zgodnie z przyzwyczajeniem z okresu płodowego, gdy w brzuchu miał mało miejsca. Broni się też w ten sposób przed niespodziewanym ruchem, który mógłby mu zaszkodzić.

Skóra jest idealna - FAŁSZ
Zaraz po narodzinach skóra jest delikatna i cienka. Mogą być na niej widoczne wybroczyny i siniaki. Łatwo się wysusza czy złuszcza płatami. Zdarza się, że jest pokryta meszkiem płodowym, który najlepiej widać na ramionkach (z czasem się wytrze). Niepokoić może też zabarwienie ciała, gdy np. górna część jest blada, dolna różowa. Czasem całe ciało jest jakby cętkowane albo nóżki i rączki czy same paluszki u stóp są sinawe, podczas gdy reszta – różowa. Takie różnice to wynik niedojrzałości układu krążenia. Z czasem się to unormuje.

Zażółcenie zniknie - PRAWDA
Wątroba noworodka nie jest dojrzała, dlatego bilirubina (barwnik krwi, który powoduje zażółcenie skóry) wolniej się rozpada i gromadzi w organizmie dziecka. Żółtaczka jest też związana z rozpadem dużej ilości czerwonych krwinek po urodzeniu. Ten stan nie wymaga leczenia, to normalne zjawisko (stąd nazwa – żółtaczka fizjologiczna). Praca wątroby normuje się w ciągu pierwszych dwóch-trzech tygodni życia.

Pojawi się zezik - PRAWDA
Często rodzicom wydaje się, że noworodek zezuje. Przyczyną tego są fałdy skórne w kącikach oczu, które z czasem znikają. Na początku gałki oczne nie poruszają się w sposób skoordynowany. W pierwszych tygodniach jedno oczko może trochę uciekać w bok, zwykle na prawą stronę. To ją noworodki wolą od patrzenia na wprost.

Waga zacznie maleć - PRAWDA
Masa ciała dziecka w chwili narodzin różni się od tej po kilku dniach życia – maluszek chudnie. To naturalny spadek masy ciała (o ok. 10%) spowodowany przystosowywaniem do nowego życia. Dziecko wkrótce zacznie przybierać na wadze.

Redakcja poleca

REKLAMA