POLECAMY

Płacz przy próbach karmienia

Moje 9-tygodniowe dziecko z wrzaskiem reaguje, kiedy przystawiam je do piersi.
Płacz przy próbach karmienia

Mam problem i to niemały (chcę zaznaczyć, że mieszkam w Anglii, gdzie trudno o jakąkolwiek poradę), moje 9-tygodniowe dziecko z wrzaskiem reaguje, kiedy przystawiam je do piersi, wcześniej nie miałam tego problemu - zaczęło się od kilku dni, martwi mnie to, bo na ostatnim ważeniu mały nic nie przybrał na wadze od ostatniego tygodnia. Dzisiaj ciągnęłam sobie pokarm i nakarmiłam go z butelki, bo miał 5-godzinną przerwę w jedzeniu i widziałam, że jest głodny. Nie wiem, czy możne to mieć coś wspólnego z tym, że przedawkowałam u niego witaminę D (źle odczytałam na ulotce), z tym, że zrobiliśmy badanie krwi i wszystko wyszło dobrze. Dodam, że mały zrobił się bardzo marudny, nerwowy i senny, często płacze, bo nie może się wybudzić. Z góry dziękuję za poradę.


Ala
Proszę przeczytać odpowiedzi na podobne pytania. I spróbować wyeliminować takie przyczyny tego stanu jak:
- zaparcia u dziecka (często dochodzi do nich przy podawaniu witaminy D), jeśli występują u dziecka, proszę podawać mu herbatkę z kopru włoskiego, mama też może ją pić,
- jeśli pokarm powoli wypływa, to spróbować przed karmieniem pobudzić jego wypływ (odciągnąć trochę pokarmu),
- skorygować technikę karmienia - maluszek powinien otworzyć szeroko buźkę (inaczej nie podaje pani piersi - jeśli chwyta tylko brodawkę, tylko próbuje pani jeszcze raz), aby uchwycić brodawkę wraz z otoczką,
- błędy w diecie mamy - proszę przeanalizować swój jadłospis, czy nie ma w nim rzeczy tłustych, ciężkostrawnych itp.
- maluszek ma pleśniawki w buzi (trzeba je leczyć).

Czy maluszka badał pediatra? Czasami w czasie choroby dzieci są śpiące, apatyczne. Dla pani zadanie to jak najczęściej przystawiać maluszka do piersi i jak najwięcej karmić w nocy, ponieważ wówczas poziom prolaktyny jest największy. Jeśli dziecko przesypia karmienie proszę je budzić, czy to w nocy, czy w dzień - jest to bardzo istotne, jeśli maluszek nic nie przybrał na wadze. Nie można dopuścić do tego, aby masa ciała dziecka się zmniejszała.
Najważniejsze, żeby w domu panowała spokojna atmosfera i mama się nie poddawała. Gdyby stan taki utrzymywał się przez dłuższy czas, proszę udać się do pediatry.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
Dziecko musi otrzymać odpowiednią ilosc płynów. Jeśli nie dostaje nic do picia, a piersi nie ssie, może się odwodnić, do niewydolności nerek włącznie. Napojenie i nakramienie dziecka jest o wiele ważniejsze, niż uporczywe trzymania sie przeświadczenia, że musi ssać pierś. Jeśli dziecko pije z butelki, to powinno pić. Tu nie chodzi o "poddawanie się", tylko o dobro dziecka. Oczywiście, że mleko matki jest najlepsze, ale nie za wszelką cenę. zaznaczam, że jestem lekarzem i mam dwoje własnych dzieci (7 lat i 1,5 roku) - oboje od początku na butelce. Są zdrowe i świetnie sie rozwijają.