rozwój mowy i komunikacji

Pierwsze pół roku dziecka – jak bawić się z niemowlęciem?

Jak bawić się z niemowlęciem? Jakie zabawki i zabawy są odpowiednie dla miesięcznego, trzymiesięcznego lub półrocznego dziecka? Jak domowymi metodami zrobić ciekawe grzechotki do zabawy dla malucha?
/ 19.09.2012 15:38
rozwój mowy i komunikacji

Prasa kobieca i telewizja podsuwa nam słodkie sceny uśmiechającego się bobasa, często takiego, który już siedzi i wyciąga rączki po zabawkę ku uciesze mamusi. Tymczasem ze szpitala wychodzimy z niewielkim oseskiem, który przez większość czasu śpi.

W głowie cały czas mamy slogany namawiające do aktywnego uczestniczenia w rozwoju dziecka, do zabawy z nim od pierwszych chwil. Pytanie brzmi: jak się bawić z takim maleństwem?

Pierwszy miesiąc

W pierwszym miesiącu życia dziecka spędzaj z nim jak najwięcej czasu i bądź blisko niego – możesz kołysać się z maleństwem w rytm spokojnej muzyki. Po urodzeniu najbardziej rozwiniętym zmysłem dziecka jest dotyk, dlatego przytulaj, głaszcz, całuj, nie żałuj kontaktu skóra do skóry, dbając oczywiście o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, by nie zaziębić, ale też nie przegrzać malucha.

Noworodek widzi najlepiej rzeczy w odległości od 18 do 30 cm, dlatego uśmiechaj się do niego, gdy zmieniasz pieluszkę czy go przebierasz.

Uwagę dziecka zwracają także kontrastowe kolory, np. czarne wzory narysowane na kartce papieru. Co ciekawe, noworodek  ma dosyć dobrze rozwinięte widzenie peryferyjne – to, co na obrzeżach pola widzenia dostrzega lepiej, niż to co w centrum (czyli odwrotnie niż my, dorośli).

Drugi miesiąc

Już od trzeciego, czwartego tygodnia życia możesz pokazywać dziecku grzechotki.

„Przy wyborze grzechotki zwracajmy uwagę na jej wytrzymałość i bezpieczeństwo użytych materiałów” – mówi Irena Szewczyk z firmy produkującej akcesoria dla niemowląt marki AKUKU. –  „Odpowiednio dobrana grzechotka to taka, która jest funkcjonalna, łatwo się myje i jest atrakcyjna dla dziecka. Grzechotki marki AKUKU mają specjalnie wyprofilowane kształty ułatwiające chwytanie – dzięki temu grzechotki wspomagają rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka”. 

Oprócz pokazywania dziecku grzechotek, śpiewaj, klaszcz, uśmiechaj się – zobaczysz, że już wkrótce maluch będzie próbował cię naśladować.

Trzeci miesiąc

Zachęcajmy malucha do rozwoju koordynacji ręka-oko, pokazując mu kolorowe grzechotki i dając mu je do rączek. Zabawki powinny mieć wygodne uchwyty. W trzecim miesiącu przydatne będą także zabawki z lusterkiem – maluch ciekawy świata i zmieniającego się odbicia będzie chętnie do niego zaglądał.

Pokazuj też dziecku otoczenie – nazywaj poszczególne przedmioty, opowiadaj, co będziecie robić i dlaczego.

Zobacz też: Nauczanie dziecka poprzez praktykę

Czwarty miesiąc

Coraz bardziej rozkwitają umiejętności motoryczne i językowe dziecka. Łatwo już rozpoznać emocje malujące się na twarzy maluszka, który radość i szczęście potrafi wyrazić rozbrajającym uśmiechem i gaworzeniem. Do zabaw możecie dołączyć delikatne łaskotanie, zabawy w chowanie i znajdowanie zabawki (np. przykrywając zabawkę pieluszką tetrową). Koniecznie też zaopatrzcie się w gryzaki, gdyż maluch chętnie wkłada przedmioty do buzi.

Piąty i szósty miesiąc

Oczy i uszy malucha zaczynają już działać tak, jak dorosłego. Gaworzenie malca to doskonała okazja do słownych zabaw.

Rozmawiaj z dzieckiem, niech odpowiada ci właśnie gaworzeniem. Powtarzaj spółgłoski, sylaby, śpiewaj piosenki, mów rymowane wierszyki. Oglądajcie razem książeczki, a ty głośno nazywaj przedmioty czy zwierzęta na obrazkach. Możesz także ustawić w szeregu grzechotki i nazywać je: „Krowa”, „Koń”, „Żyrafa”.

Stawiaj przed dzieckiem wyzwania: połóż dalej grzechotkę, niech przesunie się do niej. Czasem dziecko bardziej jest zainteresowane przedmiotami codziennego użytku niż zabawkami – to normalne. Dbaj tylko o to, aby dziecko nie wkładało sobie takich przedmiotów do ust, gdyż może to być niebezpieczne. Lepiej wtedy podsuń maluchowi gryzak czy grzechotkę.

Możesz też samodzielnie przygotować grzechotki – do butelek z kolorowymi nadrukami wsyp różne materiały, np. do jednej kaszę kukurydzianą, do drugiej sól, do trzeciej małe kamyczki, do czwartej piasek. Mocno zakręć butelki i pozwól maluchowi trząść nimi i obserwować jak zawartość butelki przesuwa się w jej wnętrzu. Pamiętaj tylko, aby nie zostawiać dziecka samego z tak ręcznie zrobionymi grzechotkami.

Pamiętaj, że dziecko lubi słuchać twojego głosu, dlatego już od pierwszych chwil mów do niego, wyjaśniaj co będziecie robić teraz, co za chwilę. Śpiewaj, nuć, przytulaj. Pierwsze pół roku życia dziecka to wspaniały czas bliskości mamy i dziecka, który już się nie powtórzy, bo dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i ma coraz więcej możliwości ruchu. Za kilka lat będziesz pierwsze miesiące wspominała jako wyjątkowy, błogi czas. Dlatego wymyślaj własne zabawy, wykorzystaj fakt, że po urodzeniu dziecka każda mama znajduje w sobie nowe pokłady kreatywności, elastyczności i cierpliwości.

Zobacz też: Jak spędzać czas z dzieckiem?

Źródło: materiały prasowe Akuku/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)