Pielęgnacja paznokci niemowlaka

Paznokcie niemowlaków są niezwykle cienkie, ostre i rosną zdumiewająco szybko. Pielęgnacja paznokci u takie maluszka jest bardzo istotna. To zarówno kwestia higieny osobistej, jak i jego zdrowia. Trzeba je skracać, ponieważ maluszek może podrapać sobie buzię.
/ 17.04.2007 01:10
Paznokcie niemowlaków są niezwykle cienkie, ostre i rosną zdumiewająco szybko. Pielęgnacja paznokci u takie maluszka jest bardzo istotna. To zarówno kwestia higieny osobistej, jak i jego zdrowia.

Z
byt długimi pazurkami dziecko może podrapać sobie buzię. Ponadto za długimi paznokciami łatwo zbiera się brud i zarazki, a przecież maluszek nieustannie wkłada rączki do buzi.

Skrócenie paznokci u niemowlaka nie jest taką prostą sprawą. Łatwo można skaleczyć maluszka. Dlatego też pierwszym razem warto poprosić o pomoc pielęgniarkę środowiskową.

Paznokcie u maluszków powinno obcinać się dwa razy w tygodniu. Najlepiej zawsze po kąpieli, wówczas płytka paznokciowa jest miękka.
Dla ułatwienia można robić to podczas snu malucha. Do skracania paznokci należy używać miękkiego pilniczka, specjalnych obcinaczy lub nożyczek dla dzieci.

Aby uniknąć skaleczenia palca, należy podtrzymać paluszek i odciągnąć paznokieć od opuszka podczas obcinania. Kiedy jednak dojdzie do skaleczenia, to wystarczy ucisnąć lekko skaleczone miejsce.

Paznokcie u nóg rosną znacznie wolniej i zazwyczaj są bardzo miękkie. Nie trzeba też obcinać ich tak krótko, jak paznokci u rąk.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/29.10.2009 13:07
CO ZROBIĆ GDY PAZNOKIEĆ U NIEMOWLAKA OBIERA W NÓŻCE