Opieka nad wcześniakiem – co jest bezwzględnie konieczne dla dzieci urodzonych przedwcześnie? Zdziwisz się!

Znany fizjoterapeuta dziecięcy, Paweł Zawitkowski, podpowiada rodzicom wcześniaków, co dla takich maluszków urodzonych przedwcześnie jest najważniejsze w opiece i pielęgnacji. Jak robić to dobrze, by maluch mógł się swobodnie rozwijać?
/ 18.05.2018 12:15

Największym błędem, który może popełnić mama lub tata, pielęgnując wcześniaka to... strach i okazywanie lęku przed pielęgnacją takiego maleństwa. Strach niestety przekłada się na nerwowy ruch i oczywiście negatywne emocje. Dziecko to czuje!


Wcześniak potrzebuje biologicznego kontaktu


Maluszki, które urodziły się za wcześnie albo dzieci, które bardzo długo przebywają w szpitalu, potrzebują jeszcze więcej kontaktu z mamą i tatą. Biologicznej relacji. Taki maluch mówi całym swoim ciałem: kolorem skóry, napięciem mięśni, tempem oddychania, wystarczy uważnie je obserwować – podkreśla Paweł Zawitkowski, specjalista terapii NDT – Bobath.


Czy każdy wcześniak będzie chory?


Nie każdy wcześniak potrzebuje terapii, będzie wymagał leczenia, choć zdarza się, że te początku, zwłaszcza ze względu na środowisko i warunki, w których się rozwijają, jest dla takich dzieci bardzo trudne. Wiele mam obwinia się o to, że urodziły przedwcześnie dziecko i to może utrudniać także opiekę nad wcześniakiem. Specjaliści powinni wytłumaczyć rodzicom, że to nie ich wina, a to, co mogą zrobić najlepszego dla swojego dziecka to... czuły dotyk, przytulanie, swoboda ruchu. I miłość.


Rodzice nie wymyślajcie niestworzonych rzeczy!


Dlaczego tak ważne jest przytulanie z mamą? Dla wcześniaka to szczególnie ważne. Układ hormonalny się reguluje. Krążenie, oddychanie i trawienie także. I te najważniejsze sprawy zależą właśnie od... przytulania. Wystarczy tulić i nie trzeba wymyślać nic skomplikowanego – mówi Paweł Zawitkowski. To takie proste, a czasami jednocześnie najtrudniejsze. Najważniejsza dla wcześniaka jest bliskość, głos rodziców, zapach i obecność mamy i taty.

Przeczytaj, jak opiekować się niemowlakiem.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA