Niemowlęce ubranka - wielkie pranie

Skóra maluszka jest kilka razy cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Bardzo łatwo ją podrażnić lub wywołać odczyn alergiczny.
Niemowlęce ubranka - wielkie pranie

Dlatego pranie odzieży niemowlęcej to nie lada wyzwanie, ale zarazem wielka przyjemność.
W płatkach mydlanych czy w pachnącym proszku? Razem czy osobno? Prać ręcznie czy może w supernowoczesnej pralce? Pytania te często towarzyszą wielu mamom, zwłaszcza wtedy gdy słyszą różne opinie na ten temat.

Pranie ubranek maleństwa wymaga specjalnej troski i uwagi. Wybierając proszek do prania należy sprawdzić, czy ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Pozytywna opinia oznacza, że proszek lub płyn do prania przeszedł specjalne testy dopuszczające je na rynek produktów dla dzieci.


Niemowlęce ubranka- wielkie pranie
 

Dobry proszek wyróżnia się:

  • delikatnym zapachem,
  • efektywnością- po praniu znikają zabrudzenia,
  • dobrą rozpuszczalnością- łatwo się spłukuje,
  • brakiem substancji chemicznych – np. JELP nie zawiera fosforanów.

Czy prać nowe ubranka?

Przed pierwszym użyciem kolorowych śpioszków, pajacyków czy tetrowych pieluszek, należy je wyprać. Ubranka nasączone są apreturą ( preparat, który sprawia, że ubranka są nieco sztywniejsze). Dodatkowo w nowych ubrankach mieszkanie mają drobnoustroje ( w sklepie ubranka są dotykane i oglądane przez wiele osób). Dlatego tak istotne jest pranie nowych ubranek. Warto również prasować małe ciuszki- będą wtedy miękkie i niemal sterylnie czyste. Grono pediatryczne zaleca prasowanie ubranek przez pierwsze tygodnie życia. Ubranka alergika należy prasować jak najdłużej.

Dziecięce rzeczy pierze się bardzo często. Przy zakupie ubranek, warto zwrócić uwagę na:

  • kolorystykę - jeśli ubranka są różnokolorowe mogą farbować. Lepiej wybrać ubranka lepszego gatunku, wówczas ryzyko farbowania jest mniejsze.
  • włókno, z jakiego są wykonane- dla niemowląt najlepiej kupować rzeczy bawełniane,
  • fakturę materiału- ubranka tkane bardzo luźno po praniu mogą się zdefasonować.

Przed praniem ubranka warto posegregować według koloru i stopnia zabrudzenia. Najbrudniejsze ciuszki można namoczyć w płynie lub proszku do prania. Nie wolno stosować chemicznych odplamiaczy, gdyż mają właściwości żrące i mogą podrażnić delikatną skórę dziecka. Jeśli mama chce aby białe koszulki były śnieżnobiałe może je wygotować. Nie zaleca się prania ubranek niemowlęcych razem z ubraniami osób dorosłych. Oddzielnie pierze się pieluchy tetrowe. Aby usunąć z nich stałe zabrudzenia powinno się je wypłukać pod bieżącą wodą. Do prania pieluszek stosuje się te same proszki co do prania dziecięcych ubranek.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/4 lata temu
Często rodzicom niemowląt polecane są płatki mydlane, jako najlepsze do prania małych ubranek. Nie wszyscy są jednak do nich przekonani. Plusem z pewnością jest ich niewysoka cena, nieporównywalnie mniejsza niż cena specjalistycznych proszków hipoalergicznych. Płatki mydlane można nawet wykonać samodzielnie z szarego mydła. Oprócz ceny przekonujące jest również to, że płatki są bardzo delikatne dla skóry dziecka, nie zawierają szkodliwych substancji, które mogą uczulać. Są więc idealne dla bardzo małych dzieci, szczególnie tych ze skłonnością do alergii. Jednak ich delikatność może być również widoczna po efektach prania. Ubranka pozostają czasami niedoprane, zdarza się, że widać na nich plamy i zabrudzenia – już po wypraniu. Alternatywą dla płynów, proszków oraz płatków są coraz bardziej popularne orzechy do prania. Wybór jest bardzo duży, żaden rodzic nie będzie więc miał problemu ze znalezieniem idealnego środka piorącego.
/4 lata temu
moim zdaniem powinno się prać ubranka dziecka jeśli jest miejsce na to w pralce z ubraniami rodziców, ale oczywiście w odpowiednim proszku czy płynie dziecięcym. Dzidziuś ma kontakt przy karmieniu czy noszeniu z ubraniami rodziców i dobrze aby były prane odpowiednio. Nie zgadzam się jednak że trzeba prasować tak długo ubranka, ja zamierzam robić to tylko przez pierwsze 2 tyg. W Polsce chyba zbytnio rodzice trzęsą się nad dziećmi. Z reguły prasuję tylko koszule męża na wyjście lub jakieś swoje mocno wygniecione rzeczy do pracy, i tak samo zamierzam robić z rzeczami dziecka. Nie będę niewolnicą deski do prasowania i pralki. Ciuszki moim zdaniem też można prać z pieluszkami tetrowymi,nie widzę powodu dlaczego miałabym segregować jakoś specjalnie. Ja nawet ręczniki swoje piorę z ubraniami czasem, żeby nie wstawić osobnych pralek i zaoszczędzić na "szambie"
/6 lat temu
Ja też tylko wybieram Jelp. Przy pierwszym dziecku byłam zadowolona więc nawet nie myślałam nad innym w czasie oczekiwania na drugie, podwójne szczęście. a że przy bliźniakach tych ubranek jest zdecydowanie więcej tak szukałam w sieci gdzie taniej można go kupić i powiem że na ***** zaskakują cenami w porównaniu z marketami. już nawet nie patrzę w tesco na ceny bo ni jak mają się do cen w tym sklepie.
POKAŻ KOMENTARZE (8)