Krótki kurs przewijania

Maluszek już jest z mamusią i tatusiem w domku. Płacz jest jedynym sposobem waszego komunikowania. Noworodki płaczą nie wylewając łez - do 3-12 tygodnia życia nie wytwarzają one łez.
/ 21.11.2008 23:30
Maluszek już jest z mamusią i tatusiem w domku. Płacz jest jedynym sposobem waszego komunikowania. Noworodki płaczą nie wylewając łez - do 3-12 tygodnia życia nie wytwarzają one łez.

Wynika to z faktu, że kanaliki łzowe bardzo skutecznie odprowadzają nadmiar płynu z gruczołów łzowych, zanim łzy popłyną strumieniem. Zrozumieć płacz dziecka na początku może być trudno. Maluszek nie powie inaczej - jak tylko poprzez płacz o swoich potrzebach. Odczuwanie określonej potrzeby i wołanie o reakcję na tę potrzebę łączy wszystkie maluszki na całym świecie. Czy tylko dorośli mają dużo potrzeb??? Ależ, oczywiście, że nie!!! Oto przykładowe potrzeby noworodKrótki kurs przewijaniaka.
  1. mamo chcę pić,
  2. mamo chcę jeść,
  3. mamo/tato zrobiłem kupkę,
  4. mamo/tato zmień mi pieluszkę, bo mocz drażni moją delikatną skórkę, 
  5. mamo/tato jest mi za gorąco,
  6. mamo/tato przytul mnie,
  7. mamo/tato ścisz radio, telewizor itd.
  8. mamo/tato boli mnie brzuszek itd. ......

Teraz nastąpi krótki kurs przewijania, ponieważ umiejętność ta pozwala zaspokoić potrzebę nr 3 i 4.

NAJWAŻNIEJSZE!!!! Zachowaj spokój - mimo tego, że pieluszka się marszczy, maluszek włożył nóżkę w kupę itd.
  1. Połóż dzieciątko na materacyku, przewijaku, łóżku na rozłożonej pieluszce tetrowej, rozbierz (np. zdejmij śpioszki jeśli nie są rozpinane w kroku, rozepnij body itp.) i zdejmij brudną pieluszkę.
  2. Czystą pieluchą, chusteczką nawilżaną lub płatkiem zamoczonym w wodzie wytrzyj pupę dziecka. Pupa jest czysta jeśli na chusteczce, pieluszce itd. nie ma śladów kupy. Należy pamiętać, żeby wycieranie zawsze prowadzić w kierunku od przodu do tyłu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dziewczynek - chodzi o to, żeby bakterie z kału nie przedostały się do pochwy i cewki moczowej. Chłopcu nie należy zsuwać napletka. Na koniec umyj wszystkie fałdki i zgięcia. 
  3. Osusz dokładnie skórę, czystą pieluszką. Nie wycieraj, nie trzyj ale osusz ruchem dotykowym.
  4. Pośladki i okolice posmaruj kremem (aby zapobiec odparzeniom).
  5. Podłóż pod pupę czystą pieluszkę. UWAGA!!! Nie podnoś dziecka za nóżki!! Wsuń dłoń pod pupę i lekko unieś ją do góry.
  6. Zawiń pieluchę i zapnij (pamiętaj, aby nie zapinać pieluchy zbyt ciasno).
  7. Jeśli używasz pieluszek tetrowych to dodatkowo należy założyć ceratkę, która zabezpiecza ubranko przed zamoczeniem. Ceratkę należy zawijać do środka.
WSKAZÓWKI:
  • nigdy nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku,
  • zestaw do przewijania (pieluszki, kremy itd.) przygotuj zanim będziesz przewijać malucha - żeby nie biec do drugiego pokoju po krem,
  • do mycia pośladków używaj wody i płatków do tego celu przeznaczonych,
  • myj ręce przed i po przewijaniu malucha,
  • po umyciu pośladków, należy osuszyć to miejsce, zarówno wtedy jeśli używasz wody, chusteczek nawilżanych itd.,
  • nie stosuj pudru razem z kremem, ponieważ tworzą się grudki, które mogą powodować odparzenia. Jeśli krem to nie puder, jeśli puder to nie krem.,
  • dziecko najlepiej przewijaj przed karmieniem lub 20-30 minut po karmieniu (bezpośrednio po karmieniu, może powodować ulewanie u malucha, ale niestety czasami przewijanie bezpośrednio po karmieniu jest niezbędne - np. w przypadku wiieeeelkiej kuuuupki i głoooooośnegooo płaczuuuu maluszka).
Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA