Kosmetyk do podrażnionej skóry powinien zawierać składniki, które dają ukojenie i leczą. Zobacz, które z nich mają takie działanie.
Twój maluszek/03.08.2012 16:22
fot. Panthermedia
Preparat łagodzący podrażnienia wcale nie musi się szybko wchłaniać jak mleczko czy balsam. Wręcz przeciwnie! Jeśli to krem na pupkę, to jego zadaniem jest także niedopuszczenie, by ze skórą miały kontakt składniki drażniące znajdujące się w siusiu i kupce. Dlatego właśnie tego typu kosmetyk nie rozsmarowuje się idealnie i nie wchłania, tylko jeszcze długo widać go na skórze. Przeczytaj, jakie „magiczne” składniki łagodzącego preparatu (do ciała, na pośladki czy do twarzy) sprawiają, że dziecięca skóra wygląda znacznie lepiej.
Tlenek cynku
Przeciwdziała zmianom zapalnym, łagodzi i wysusza. Ułatwia gojenie się ran. Niemal wszystkie kremy na pieluszkowe zapalenie skóry lub odparzenia pupki mają go w swoim składzie (w różnym stężeniu).
Alantoina
Pozyskuje się ją np. z kiełków pszenicy i łupin kasztana. Działa przeciwzapalnie i łagodząco, regeneruje skórę. Dzięki właściwościom kojącym zmniejsza pieczenie i zaczerwienienie podrażnionego naskórka, wygładza i zmiękcza skórę. Przyspiesza gojenie otarć i ran (pobudza ziarninowanie, czyli powstawanie nowej tkanki łącznej). Reguluje proces rogowacenia skóry. Nie alergizuje.
Lanolina
To tłuszcz z wełny owcy. Doskonale nawilża i natłuszcza naskórek, ale uwaga – może uczulać! U dzieci z atopowym zapaleniem skóry trzeba zrobić próbę uczuleniową, np. wewnętrzną stronę nadgarstka lub przedramienia posmarować niewielką ilością kremu i następnego dnia sprawdzić, czy to miejsce nie jest zaczerwienione (zaczerwienienie świadczy o alergii).
Olej Canola
Jest w nim witamina E oraz fitosterole. Dzięki temu ma silne właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Nawilża głębsze warstwy skóry i zapobiega transepidermalnej utracie wody (poprzez naskórek).
Pantenol
To witamina B5, która jest naturalnym składnikiem skóry i włosów. Gdy jej brakuje, cera staje się szorstka i wrażliwa. Pantenol zawarty w kosmetykach łagodzących zapobiega stanom zapalnym, uelastycznia skórę, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Zapewnia też prawidłowy poziom nawilżenia skóry maluszka.