POLECAMY

Kosmetyki dla niemowlęcia

Na półkach sklepowych jest mnóstwo kosmetyków dla maluszków. Jak nie zgubić się w ich gąszczu i wybrać najlepsze?
Kosmetyki dla niemowlęcia fot. Panthermedia

Pamiętaj o dwóch ważnych zasadach

Pierwsza: używaj jak najmniej kosmetyków.
Druga: postaw na jakość.

Nie oznacza to wcale, że produkty muszą być najdroższe, czasem tańszy polski kosmetyk jest lepszy od drogiego zagranicznego. Na pewno jednak muszą to być produkty sprawdzonych firm, przeznaczone dla niemowląt (powinno to być zaznaczone na etykiecie).

A co jest niezbędne dla bobaska?

Balsamy, mleczka, kremy, maści, oliwki i emulsje do ciała
Oliwka dobrze się rozsmarowuje, ale jest całkiem „bezpieczna” tylko w pierwszych tygodniach (potem gruczoły łojowe zaczynają pracować coraz mocniej i oliwka powoduje nasilenie zmian łojotokowych). Lepiej wtedy nawilżać skórę balsamem lub mleczkiem, a jeśli jest bardziej sucha – kremem.

Krem do pupy
Okolice pupy są szczególnie narażone na podrażnienia, ponieważ skóra ma kontakt ze składnikami drażniącymi znajdującymi się w moczu i kupce. Do pielęgnacji okolic pieluszkowych szczególnie polecane są kremy i maści z cynkiem.

Krem ochronny do twarzy
Buzię malca trzeba zabezpieczać przed promieniami słonecznymi i wiatrem. Wczesną wiosną najlepszy będzie krem ochronny. Smaruj nim buzię malucha na kwadrans przed spacerem. Kosmetyk musi się dobrze wchłonąć.

Mydełko
Kup specjalne mydło dla niemowląt. Jeśli dziecko ma suchą skórę, lepsze będzie w kostce. W odróżnieniu od tradycyjnego mydła ma odczyn pH obojętny lub kwaśny, więc nie wysusza skóry.

Płyn do kąpieli
Możesz go wlewać od razu do wanienki (wtedy nie używaj już mydła!). Jeśli dziecko ma wrażliwą skórę, użyj płynu z oliwką. Dla dziecka z bardzo suchą skórą lepszy będzie emolient.

Szampon
Na początku główkę dziecka najlepiej myć mydełkiem (tym samym, którym myjesz ciało). Jeśli chcesz użyć szamponu, to wyłącznie takiego, który można stosować już w pierwszym miesiącu życia dziecka.

Ważne!

Zdecyduj się na kosmetyki jednej firmy. Jeśli okaże się, że dziecko jest uczulone, będzie ci łatwiej stwierdzić, na co.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)