Kosmetyki dla niemowlęcia

niemowlę, pielęgnacja, kosmetyki fot. Panthermedia
W ofercie maluch znajdzie: kąpiel, mycie głowy (z masażem!), nawilżanie skóry i ochronę przed podrażnieniami. A wszystko to przy użyciu atestowanych kosmetyków. Jakich? Oto one.
/ 12.09.2011 16:44
niemowlę, pielęgnacja, kosmetyki fot. Panthermedia
Pierwsza zasada brzmi: mniej znaczy lepiej. Maluch nie potrzebuje zbyt wielu kosmetyków, ale te nieliczne, które trzeba stosować, powinny być pierwszorzędnej jakości. Kieruj się też drugą ważną regułą i wybieraj kosmetyki z jednej serii. Ich działanie się uzupełnia, więc lepiej pielęgnują.

1. Emulsja do kąpieli...
Nie tylko skutecznie myje, ale też nawilża i lekko natłuszcza skórę maluszka. Emulsje do kąpieli (kupisz je w aptekach) przeznaczone są przede wszystkim do mycia szorstkiej, suchej skóry, ale równie dobrze może ich używać każde dziecko. Kąpiel z ich dodatkiem jest bardzo wygodna – wystarczy dodać do wody odrobinę preparatu. Emulsji nie trzeba spłukiwać.

2. ...albo mydło
Jeżeli maluch ma gładką skórę, możesz myć go także zwykłymi mydełkami dla dzieci. Są delikatniejsze niż mydła dla dorosłych (te mogą podrażnić delikatną skórę), ale pamiętaj, żeby po kąpieli dokładnie spłukać ciałko dziecka czystą wodą.

3. Szampon
Jeśli malec jest łysy jak kolanko, nie gimnastykuj się z szamponem – wystarczy samo mydełko albo preparat, którym myjesz całe ciało dziecka. Szampon będzie potrzebny do dłuższych kędziorków. Myj je codziennie: maluszek spędza większą cześć dnia, leżąc, więc jego główka może się pocić.

4. Balsam
Tłusta i ciężka oliwka dobrze natłuszcza ciało noworodka, ale w pielęgnacji miesięcznego dziecka, którego gruczoły łojowe już pracują, nie jest wskazana. U niemowlaka lepiej sprawdzi się lekki nawilżający balsam albo mleczko.

5. Krem na buzię
Jesienią wystarczy krem na każdą pogodę, który nawilża skórę i chroni przed wiatrem. Nałóż go na buzię dziecka mniej więcej kwadrans przed spacerem, aby zdążył się wchłonąć.

6. Krem przeciw odparzeniom

Tworzy na pupie warstwę, która chroni przed tarciem, wilgocią oraz drażniącym działaniem składników siusiu i kupki. Stosuj go po każdej zmianie pieluszki. Dokładnie rozsmaruj preparat, tak aby cały się wchłonął (nakładanie grubej warstwy nie zwiększy jego skuteczności). Stosuj go też w innych miejscach narażonych na podrażnienia (pachy, pachwiny, fałdki skóry na szyi).    

konsultacja: lek. med. Lidia Ruszkowska, pediatra dermatolog, ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie

Jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji maluszka? Pytaj i radź na zdrowybobas.pl

Redakcja poleca

REKLAMA