POLECAMY

Kosmetyki dla dzieci pod lupą

Kosmetyki dla maluchów mają zdecydowanie inny skład niż kosmetyki dla dorosłych. Przeczytaj, co kryje się w niemal każdym z nich!
Kosmetyki dla dzieci pod lupą fot. Fotolia

Przez dziecięcą skórę łatwo mogą przeniknąć do organizmu różne substancje zawarte w kosmetykach. Właśnie dlatego do jej pielęgnacji trzeba używać specjalnych preparatów. Choć nie wszystkie składniki są w nich naturalne, to wszystkie muszą być bezpieczne dla szkraba. Oto ich podstawowa lista.

Olejki roślinne

Odszukasz je na opakowaniach pod nazwą Vegetable Oils. Najbardziej popularny jest olejek migdałowy – bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, na przykład w kwas linolowy. Innym, równie popularnym olejkiem, dodawanym do kosmetyków dziecięcych jest olejek z wiesiołka, ogórecznika oraz wyciąg z owsa. Wszystkie mają działanie łagodzące i regenerujące, co w przypadku wrażliwej czy skłonnej do alergii skóry dziecka, jest bardzo ważne.

Mydło

Widnieje na opakowaniach pod nazwą Sodium Laureth Sulfate i oznacza to tyle samo, co syntetyczny środek powierzchniowo czynny. Pamiętaj jednak, że w dużych ilościach mydło i jego pochodne mogą powodować przesuszenie skóry.

Alkohole

Czasem dodaje się alkohol do tych kosmetyków, które mają działanie natłuszczające i tworzą w wodzie specjalną emulsję. Alkohol może być też zagęszczaczem. W kosmetykach dla dzieci pojawiają się głównie takie alkohole jak: palmitynowy, cetearylowy, stearynowy oraz decylowy.

Gliceryna

Doskonale nawilża i jest pomocna głównie w przypadkach, kiedy skóra dziecka jest bardzo przesuszona, choćby na skutek zmiany proszku do prania ubranek. Ponadto kosmetyki z gliceryną, wzmacniają działanie innych substancji, na przykład alantoiny.

Tlenek cynku

Na etykiecie często kryje się pod nazwą Zinc Oxide. Kosmetyki z tlenkiem cynku, są bardzo przydatne wtedy, kiedy dziecko ma pieluszkowe zapalenie skóry, ponieważ składnik ten bardzo dobrze wysusza skórę. Tlenek cynku dodaje się też do kremów na słońce, bo odbija jego promienie i działa jak filtr fizyczny.

Alantoina

Słynie z tego, że bardzo dobrze wpływa na gojenie się wszelkich odparzeń, a ponadto wygładza i regeneruje skórę. Właśnie z tego powodu jest idealnym rozwiązaniem dla delikatnej skóry dziecka.

Pantenol

To witamina B5, która słynie z niesamowitych właściwości łagodzących oraz nawilżających. Kosmetyki z tym składnikiem, doskonale regenerują skórę, dlatego warto je stosować, kiedy maluch ma podrażnienia lub stan zapalny skóry.

Płynna parafina

Widnieje pod nazwą Paraffinum Liquidum i ma działanie natłuszczające oraz nawilżające. Dlatego jest dodawana do oliwek oraz płynów do kąpieli, które należy stosować już od pierwszych dni życia malucha.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Gliceryna wbrew powszechnym opiniom może uczulać. Niestety, jest tak powszechna w kosmetykach i składach leków (ekstremalnie pojawia się także w produktach żywnościowych), że ciężko stwierdzić uczulenie właśnie na nią...