Jak się poruszać w świecie smoczków dla dzieci?

Jak się poruszać w świecie smoczków dla dzieci?

Okazuje się, że im więcej wiemy na temat nas samych tym trudniej dokonać wyboru nawet tak prostych i codziennych rzeczy jak smoczek do butelki dla dziecka, czy smoczek uspokajający.
/ 22.10.2016 18:46
Jak się poruszać w świecie smoczków dla dzieci?

Coraz więcej specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka wiedzą na temat czynników, które temu rozwojowi sprzyjają i tych, które są niewskazane. Dlatego nawet na temat smoczków możesz usłyszeć opinie pozytywne i negatywne. Swego czasu istniał pogląd, że stosowanie smoczków może zniekształcić zgryz maluszka. Dziś nadal nie propaguje się nadmiernego ssania smoczków przez dzieci, jednak wybór jaki masz między modelami i rozmiarami smoczków sprawia, że możesz kupić najlepszy dla swojego dziecka.

Materiał

Na rynku smoczków masz wybór miedzy tymi silikonowymi i lateksowymi. Smoczki silikonowe mają wiele zalet – są produkowane z delikatnego i przyjemnego w dotyku materiału, znacznie trwalszego niż lateks, ponieważ są twardsze – będą nie tylko trwalsze, ale będą też zmuszały maluszka do silniejszego ssania. Ta druga zaleta może przerodzić się w wadę – jeśli Twoje dziecko nie ma tyle siły, by ssać twardszy smoczek silikonowy będziesz musiała wybrać smoczek lateksowy.

Musisz jednak pamiętać, że smoczki lateksowy poddane wysokim temperaturom stają się szorstkie – zatem trzeba je częściej wymieniać.

Rodzaje smoczków

Smoczki mogą służyć różnym celom. Dlatego w zależności od rodzaju pokarmu, jaki zamierzasz podawać dziecku musisz wybrać smoczki o różnej prędkości przepływu pokarmu. Smoczki typu slow należy stosować do pokarmów płynnych.

Do papek i gęstszych pokarmów będziesz musiała wybrać smoczki o większej dziurce lub o kilku dziurkach. Pamiętaj też, że smoczki mają różne rozmiary – dlatego kieruj się oznaczeniami na opakowaniach: 0-3 miesiąca, 6 miesiąc, od 9 miesiąca.

Kształt

Pamiętaj, że głównym zadaniem smoczka jest imitowanie sutka kobiecej piersi. Dlatego wybieraj smoczki właśnie w tym kształcie – umożliwiają dziecku ssanie w podobny sposób jak wtedy, gdy ssie Twoja pierś. Taki kształt smoczka sprawia również, że pokarm nie zalewa buzi dziecka, a jednocześnie dziecko połyka porcje pokarmu adekwatne do jego możliwości.

Od kształtu smoczka zależy również to, czy podczas jedzenia dziecko nie będzie zachłystywało się powietrzem.

Smoczki uspokajające

Wybierając te smoczki również pamiętaj, ze występują one w różnych rozmiarach. Dobieraj smoczki o tarczce z otworkami, dzięki czemu dziecko nie będzie miało utrudnionego oddychania. Możesz też wybrać smoczki świecące w ciemności, by w nocy było łatwiej je znaleźć. 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/15.01.2016 12:44
Przed urodzeniem czytałam kilka miesięcy wszystko w internecie co tylko było możliwe. Ale później to i tak dziecko wybiera tak naprawdę...Mój synek wybrał smoczki NUK. Próbowałam praktycznie wszystkiego - ale tylko ten mu pasował...