Jak robić zdjęcia dzieciom fot. Fotolia

Jak robić zdjęcia dzieciom

Dobre zdjęcie dziecka możesz zrobić przeciętnym aparatem lub nawet smartfonem.
Barbara Lasota / 04.09.2015 06:22
Jak robić zdjęcia dzieciom fot. Fotolia

Wszyscy z pasją fotografujemy maluchy, ale jakość zdjęć nie zawsze jest dobra. Aby mieć w albumie, na dysku komputera lub w modnych ostatnio fotoksiążkach efektowne zdjęcia dzieci z różnych okresów życia, wcale nie musisz posiadać drogiego, profesjonalnego sprzętu. Wystarczy przeciętny aparat cyfrowy lub nawet smartfon, których obsługa jest bardzo prosta.

Nie musisz też mieć dużej wiedzy ani doświadczenia w tej dziedzinie. Warto jednak nauczyć się sztuki patrzenia na obraz, by rejestrować najciekawsze momenty i ujęcia. Inaczej mówiąc, przydaje się umiejętność kreowania przestrzeni.

Jak robić zdjęcia dzieciom?

1. Korzystaj z trybu automatycznego

Nie przejmuj się przesłoną, czasem naświetlania, ostrością, jeśli nie czujesz się kompetentna. W większości cyfrówek tryb auto jest oznaczony na zielono. Gdy go ustawisz, aparat sam dobierze parametry i zdjęcie będzie poprawne.

2. Tryb sportowy

Gdy dziecko biega, włącz tryb sportowy. Dostosowano go do fotografowania wszelkich obiektów w ruchu - dzieci, zwierząt, samochodów, sportowców. Wykorzystywana jest jak najkrótsza migawka, aby dało się uchwycić moment.

3. Zdjęcia w ruchu rób seriami

To zwiększa szansę na wykonanie tego najlepszego.

4. Sposób na ładny  portret

Aparaty mają również tryb portretu, w którym ustawienia są zoptymalizowane tak, by tło było rozmyte, a osoba wyeksponowana i aby wyglądała jak najlepiej. Nawet koloryt skóry będzie w takim trybie ładniejszy.  

5. Dziecko dobrze ubrane

Staraj się pamiętać, że gra kolorów na zdjęciu jest bardzo ważna. Jeśli np. fotografujesz malucha na plaży, ubierz go tak, by strój kontrastował z delikatną tonacją piasku, wody i nieba. Z kolei na tle zieleni dobrze będą się prezentować ciepłe barwy garderoby. Ubranie nie powinno krępować ruchu, wtedy dziecko będzie bardziej naturalne.

6. Zero stresu

Nie ustawiaj pociechy na siłę. Zadbaj o dobrą atmosferę i nie spiesz się. Poczekaj do momentu, aż zobaczysz, że malec jest zaabsorbowany zabawą i dopiero zacznij cykać zdjęcia, prosząc tylko, aby na chwilę spojrzało na aparat. Pokaż od razu na ekranie jak wygląda i skomplementuj go. Jeśli coś trzeba poprawić, spokojnie wytłumacz, jak ma się zachować, aby fotka była jeszcze lepsza.

7. Dobrze wybierz miejsce

Rób zdjęcia dzieci w miejscach, które są dla nich naturalne - plac zabaw, małpi gaj, natura. Ascetyzm i czysta forma nie pasują do dziecięcej fotografii. Musi być na bogato i wesoło.

8. Tryb nocny

Jeśli robisz zdjęcie dziecka w źle oświetlonym miejscu, zamiast korzystać z lampy błyskowej, możesz włączyć tryb do zdjęć nocnych.

Sprawdź też:

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"
Konsultacja: Jacek Bonecki, operator filmowy, fotograf, podróżnik, autor książek o fotografii