POLECAMY

Jak pielęgnować niemowlę

Wykąpać, zmienić pieluszkę, założyć ubranko – wydaje się skomplikowane? Szybko dojdziecie do wprawy.
Jak pielęgnować niemowlę
Czasy, kiedy to jedynie mama zajmowała się dzieckiem, dawno minęły. Tatusiowie służą nie tylko do wnoszenia wózka po schodach. Wystarczy trochę praktyki, abyście oboje świetnie sobie radzili z „obsługą” bobasa. Na dobry początek – nasze podpowiedzi. Dla mamy i dla taty.

Kąpiel na szóstkę

Na początku trzeba przygotować stanowisko pracy, by wszystko było pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 37°C (jak ciało noworodka). Po kilkunastu wieczorach będziesz w stanie ocenić, czy jest ciepła, wkładając palec do wody. Ale na początku przyda się termometr. Dobry pomysł to mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim malec nie ślizga się w wanience. Jednak materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii i trzeba go często wyparzać. Można też wyłożyć wanienkę tetrową pieluszką.
Ułóż dziecko na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami. Całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Rozbierz malca i włóż do wanienki. Jedną dłoń trzymaj mu pod główką i karkiem, drugą myj ciałko. Można używać do tego gąbki (trzeba ją często wyparzać) albo po prostu ręki. Zacznij od włosków, potem czas na rączki, brzuch, plecy, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj maluszka – żadna fałdka nie może zostać wilgotna.

Przewijanie na 102
Pieluchę należy zmieniać po każdej kupce (noworodek potrafi robić ich 8–10 dziennie!) lub co trzy godziny. Przygotuj czystą pieluszkę, chusteczki pielęgnacyjne i krem do pupy. Połóż szkraba na pleckach. Rozepnij ubranko i pieluchę. Jedną ręką podegnij nóżki. Nie ciągnij za stópki, to niezdrowe dla stawów malca. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki od przodu ku tyłowi). Gdy smyk ma podrażnioną skórę, zbierz chusteczkami kupę, a potem umyj mu pupę wodą i mydłem. Pozwól dziecku chwilę poleżeć na golaska. Potem posmaruj pupę kremem przeciw odparzeniom i włóż pieluszkę. U chłopca sprawdź, czy siusiak leży prosto. Jeśli ucieknie na bok, maluch zasiusia się po pachy.

Ubieranie bez tajemnic
Założenie pierwszych ciuszków to nie lada wyzwanie. Ale po kolei:
Body. Nałóż je na główkę. Przeciągnij przez rękawek jedną rączkę, potem drugą (najlepiej zwijając rękaw i wkładając do niego swoje palce). Przeturlaj maluszka na bok albo na brzuszek i obciągnij body na pleckach. Ułóż smyka buzią do siebie i zapnij ubranko w kroku.
Kaftanik. Wciągnij rękaw na jedną rączkę. Połóż malca na boku (na stronie nieubranej rączki) i podłóż kaftanik pod plecy. Przeturlaj dziecko na drugi bok, wyciągnij kaftanik spod plecków i załóż drugi rękaw.
Śpioszki. Włóż nogawki, a potem, z boku na boczek, śpiochy na plecy.
Pajacyk. Rozepnij go i rozłóż na łóżeczku. Połóż na nim szkraba. Włóż rączki do rękawków, nóżki do nogawek i zapnij ubranko.
Czapka. Zakładaj ją, zaczynając od czółka.

Kąpielowy niezbędnik
Do wieczornego mycia będą potrzebne:
1. Ręcznik – najlepiej duży i z kapturkiem.
2. Mydełko lub płyn do kąpieli – dla niemowląt od 1. miesiąca
3. Szampon – gdy dziecko skończy miesiąc (włoski można myć także płynem do ciała).
4. Gaziki do przecierania oczu.
5. Miseczka z przegotowaną wodą lub sól fizjologiczna w ampułkach do przemywania oczu.
6 Waciki do przetarcia buzi.
7. Krem przeciw odparzeniom do pupy.
8. Oliwka lub balsam, gdy dziecko ma suchą skórę.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
nie jetem w ciązy
/4 lata temu
nie jetem w ciązy