Jak karmić dziecko?

Jak karmić dziecko?
Ponieważ brzuszek Twojego szkraba wciąż jest bardzo mały, podawaj mu raczej pięć niewielkich posiłków dziennie zamiast trzech dużych. Jak karmić dziecko, by jadło zdrowo?
/ 07.07.2010 15:58
Jak karmić dziecko?

Dobrym sposobem zapewniania maluchom wszelkich niezbędnych składników odżywczych jest podawanie im między głównymi posiłkami niewielkich przekąsek, w tym zwłaszcza takich, które maluchy same mogą wkładać do buzi paluszkami.

W ten sposób dzieci szybciej oswajają się z mechaniką przeżuwania, a szef kuchni ma mniej pracy przy gotowaniu i zmywaniu. Pamiętaj, aby nie pozwalać dziecku na chodzenie w trakcie jedzenia!

Popularne przekąski do jedzenia palcami:

  • kanapki z serem (pokrojone w ćwiartki),
  • kawałki jajka na twardo,
  • mielonka w chlebku pita,
  • krakersy w kształcie rybek,
  • paluszki serowe z mozzarelli,
  • wzbogacone płatki zbożowe, 
  • paluszki warzywne,
  • kawałki owoców,
  • krakersy pełnoziarniste.

Stale kontroluj wagę swojego dziecka, i to nie tylko w okresie niemowlęcym, lecz przez całe dzieciństwo.

Ze stołu prosto do brzuszka - jak karmić dziecko?

Przez 10 ostatnich lat mówiono rodzicom, aby pozwalali decydować swoim dzieciom o składzie spożywanych przez nie posiłków. Zachęcano ich, aby wykładali jedzenie na stół i, spokojnie siedząc, pozwalali dojść do głosu naturze.

Z szeroko opisywanych badań, podczas których przez tydzień proponowano maluchom szereg odżywczych pokarmów i pozwolono dokonywać samodzielnych wyborów bez ingerencji rodziców, wynika, że dieta, którą same sobie zafundowały — mimo iż raz czy dwa razy zdarzyło się, że opychały się samymi ziemniakami — bardzo spodobałaby się specjalistom do spraw żywienia.

Media nawoływały rodziców do tego, aby przestali się martwić komponowaniem specjalnej diety dla swych pociech, zapewniając ich, że jeśli dadzą swoim dzieciom wolną rękę w kwestii odżywiania, te z pewnością będą jadły zgodnie z potrzebami własnego organizmu. 

Zobacz też : Etapy wzbogacania diety

Jak zapewne się domyślasz, był pewien haczyk, lecz niewielu reporterów zadało sobie trud, by o nim wspomnieć: wszystko, co naukowcy kładli przed małymi uczestnikami eksperymentu, było zdrowe. Coca-cola i cukierki M&M nie znalazły się w menu!

Jeśli chcesz zaufać Matce Naturze w kwestii prowadzenia Twojej pociechy we właściwym kierunku, każde danie, które podajesz, powinno być czymś, co Ona sama zrobiła. Pamiętaj, że ta mądra „kobieta” nie smaży pączków, nie gotuje budyniu ani nie organizuje wypraw do McDonalda!

Małe brzuszki

Teorie na temat odżywiania i sposobów karmienia stale się zmieniają. Być może, podobnie jak wielu Twoich rówieśników, w dzieciństwie nieraz słyszałeś: „proszę wyczyścić talerz” i „no, jeszcze troszkę!”.

Skutki tych metod obserwujemy dzisiaj w szerzących się epidemiach nadwagi i otyłości. Zadaj sobie pytanie: „Czy mówię to samo mojemu dziecku?”.

Nawet rodzice, którzy nie stosują metody twardej ręki w przekazywaniu swoim potomkom złych nawyków żywieniowych, zwykle stosują nie taką znowu subtelną perswazję, szepcząc dziecku do uszka: „Zobacz, jakie pyszne brokułki”, w nadziei, że pociecha ulegnie zawartej w ich słowach sugestii i zacznie jeść, mimo iż jest syta. 

Zobacz też : Czy moje dziecko je normalnie

To żołądek Twojego dziecka powinien informować je o tym, czy jest głodne, czy nie. Nie ucz swojego malucha, aby słuchał Ciebie zamiast swojego własnego ciała! A co z całym tym ugniataniem, kruszeniem, paćkaniem, podrzucaniem i toczeniem, pozwalającym doświadczyć jedzenia we wszystkich jego najbardziej odrażających formach? 

Artykuł jest fragmentem książki: Mamie na ratunek. 200 przepisów na zdrowy posiłek dla Twojego malucha, wydawnictwa Helion

Redakcja poleca

REKLAMA