bliźnięta fot. Panthermedia

Jak dbać o bliźniaki

Urodziłaś bliźnięta? Zobacz, na co musisz się przygotować i czego nauczyć.
/ 22.02.2012 09:00
bliźnięta fot. Panthermedia

Przez pierwszy rok opieka nad bliźniakami jest bardzo absorbująca, ale potem dzieci więcej czasu spędzają ze sobą i rodzice mogą nieco odpocząć.

* Na początku jedno dziecko płacze, gdy zajmujesz się drugim. Dzieje się tak zwłaszcza w chwilach, gdy dziećmi opiekuje się jedno z rodziców. Oswojenie się z tą sytuacją jest bardzo trudne. Warto więc poprosić o pomoc babcie, ciocie. Dodatkowa para rąk do opieki nad bliźniętami jest szczególnie wskazana.

* Nadawanie podobnie brzmiących imion (np. Ala i Ola) lub imion kojarzonych w pary (np. Piotr i Paweł) nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Bo utrudnia podkreślanie indywidualności dzieci. Podobnie jednakowe ubieranie, zwracanie się do dzieci w liczbie mnogiej. Staraj się poznać potrzeby każdego dziecka, ich gust i bierz je pod uwagę.

* Dzieci bardzo dobrze się rozumieją, więc ich mowa rozwija się wolniej. Bliźnięta bardziej niż dorosłych naśladują dźwięki wydawane przez drugiego brata lub siostrę, z którym mają częstszy kontakt. Dowiedziono także, że rodzice bliźniąt rzadziej się do nich zwracają, co opóźnia rozwój mowy.

* Bliźnięta potrzebują towarzystwa innych dzieci. Choć dobrze się ze sobą bawią, warto jak najwcześniej pozwolić im przebywać wśród rówieśników. W przeciwnym razie nabiorą przekonania, że własne towarzystwo im wystarczy, a w późniejszym czasie mogą sprawiać problemy wychowawcze (np. w przedszkolu).