Grupy krwi dziecka nie da się zaplanować ani przewidzieć - może być inna, niż u rodziców i nie należy martwić się tym faktem.
Grupa krwi u dziecka inna niż rodziców - przykład
Mój brat ma żonę, która urodziła dwójkę dzieci i każde ma z nich krupę krwi zerową. Jego żona mówi, iż jest to normalne po podaniu zastrzyku (immunoglobulina anty D) po urodzeniu. Czy jest możliwe, iż dzieci nie mają grupy krwi żadnego z rodziców?
Możliwe jest to, że grupa krwi dziecka jest inna niż grupa krwi rodziców. Wynika to ze sposobu dziedziczenia w zakresie grup głównych krwi. Nie ma to związku z podaniem immunoglobuliny anty D po porodzie. Kobieta ciężarna i przyszły ojciec mają grupę krwi A, ale noworodek może mieć grupę krwi 0. Dziecko może mieć inną grupę krwi niż rodzice i nie jest to anomalia, ani tym bardziej dowód na niewierność. Grupę krwi dziecka bada się po porodzie, jeszcze przed podaniem immunoglobuliny anty D.
Schemat dziedziczenia w zakresie grup głównych
Podział na grupy krwi związany jest z występowaniem na czerwonych krwinkach białek - antygenów grup krwi. Na erytrocytach występuje wiele swoistych antygenów, przez co istnieje wiele układów grup krwi. U człowieka opisano 32 takie układy. Najważniejszy jest układ grup głównych (AB0) i układ Rh. Obecność antygenu A lub B decyduje o przynależności do jednej z 4 podstawowych grup (A, B, AB, i 0)
- grupa O – brak antygenu na krwinkach,
- grupa A – ma na krwinkach antygen A,
- grupa B – ma na krwinkach antygen B
- grupa AB – ma na krwinkach zarówno antygen A i B.
Grupa krwi ojca i matki Możliwa grupa krwi dziecka
A x A A lub 0
B x B B lub 0
A x 0 A lub 0
B x 0 B lub 0
A x B A, AB, B lub 0
A x AB A, B, lub AB
B x AB A, B, lub AB
AB x AB A, B lub AB
AB x 0 A lub B
0 x 0 0
Artykuł na podstawie tekstu Celiny Trojan. Pierwotnie opublikowany 14.10.2011.
Czytaj także: Dziedziczenie genów - jakie będzie twoje dzieckoJakie choroby przenoszą genyChoroby genetyczne - co warto wiedzieć