POLECAMY

Gdy karmisz piersią i masz cukrzycę

Wiele kobiet cierpiących na cukrzycę z powodzeniem wykarmiło swoje dzieci. Laktacja może nawet pomóc Ci w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi podczas przejścia od ciąży do okresu poporodowego. Jeśli karmisz dziecko piersią, zmniejszasz ryzyko, że również zachoruje na cukrzycę.
Gdy karmisz piersią i masz cukrzycę

Twój stan zdrowia

W jakim stopniu Twój stan zdrowia wpływa na Twoje dziecko? To interesujące pytanie. Możesz mieć chroniczne problemy ze zdrowiem, lecz to niekoniecznie dyskwalifikuje Cię jako matkę karmiącą.

Zarówno Twój położnik, jak i pediatra może udzielić Ci odpowiednich informacji na temat tego, w jaki sposób chronić i dbać o własny stan zdrowia, a jednocześnie
móc karmić swoje dziecko.

Cukrzyca a karmienie piersią

Będziesz w takiej sytuacji musiała przywiązywać wagę do odpowiedniej diety, ponieważ laktacja może mieć poważny wpływ na poziom cukru we krwi. W okresie karmienia miej zawsze pod ręką duże ilości wody i przekąsek, to pomoże Ci uniknąć ryzyka hipoglikemii.

Zastrzyki z insuliny, które musisz regularnie przyjmować, nie stanowią zagrożenia dla Twojego dziecka.

Zobacz też: Na czym polega cukrzyca typu 1?

Cukrzyca, czyli wyzwania

Cukrzyca stawia przed Tobą szereg niecodziennych wyzwań. Mamy cierpiące na tę chorobę częściej zapadają na infekcje grzybicze i na zapalenie gruczołu mlecznego niż osoby zdrowe.

Będziesz musiała zwracać baczną uwagę na to, czy nie dzieje się nic niepokojącego z Twoimi piersiami oraz czy przewody mleczne nie są zatkane.

Badania wykazały, że maluchy karmione piersią rzadziej zapadają na cukrzycę typu 1 oraz wykazują mniejsze skłonności do osiągania znacznej nadwagi w wieku dorosłym.

Zobacz też: Po co leczyć cukrzycę?

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)