Fakty i mity na temat smoczka

Smoczek od lat ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, będąc stale przedmiotem publicznej debaty. Jakie są najczęstsze fakty i mity na temat smoczka? Czy smoczek przynosi więcej szkody, czy pożytku? I czy warto go podawać niemowlęciu?
/ 16.08.2013 10:14

Smoczek/ fot. materiały prasowe www.babymama.pl

Naturalna potrzeba ssania

Dziecko rodzi się z naturalną i silną potrzebą ssania. Ssanie umożliwia zapełnienie brzuszka malucha. Ale nie tylko! Specjaliści zwracają bowiem uwagę na to, że nie ma innego, równie naturalnego i skutecznego sposobu na ukojenie niemowlęcia, zapewnienie dziecku poczucia bliskości, ciepła i bezpieczeństwa jak ssanie. Co to oznacza w praktyce? Że smoczek naprawdę dobrze spełnia swoją funkcję, przynosząc dziecku ulgę, kojąc nerwy, dając poczucie bliskości. I to właśnie dlatego nie powinien być eliminowany przez rodziców już na wstępie. Tym bardziej, że jednoznaczne odrzucenie smoczka przez mamę i tatę może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Często zdarza się tak, że dzieci, którym nie podano smoczka, chcąc zaspokoić naturalną potrzebę, zaczynają ssać kciuk. Konsekwencje takiego stanu rzeczy są zwykle poważne: od deformacji zgryzu, przez deformację podniebienia, aż po ustawienie dolnej szczęki. Jeśli więc zauważyłaś, że twoja pociecha ma silną potrzebę ssania, gdy bezustannie wkłada kciuk do buzi, raz jeszcze zastanów się nad podaniem smoczka.

Polecamy: Jak wybrać odpowiedni smoczek dla dziecka?

Smoczek anatomiczny gwiazdki Hevea/ fot. materiały prasowe www.babymama.pl

Potrzeba ssania zmienia się w wiekiem

Wraz z rozwojem malucha zmienia się także jego potrzeba ssania. Największa jest na początku, tuż po urodzeniu. Im dziecko jest starsze, tym mniej domaga się smoczka lub piersi. Zwykle już w drugim półroczu życia dziecka obserwuje się zmniejszoną potrzebę ssania.

Czy smoczek psuje zgryz?

Czy panująca powszechnie opinia jakoby smoczek miał powodować wady zgryzu jest prawdziwa? Po części tak - źle dobrany smoczek może psuć zgryz i być źródłem problemów z zębami. Aby do tego nie doszło, należy dziecku podawać smoczki anatomiczne. Najlepsze smoczki to te, które wykonane są z naturalnego kauczuku, o ergonomicznym kształcie, sprężyste, higieniczne i bezpieczne, np. smoczek anatomiczny gwiazdki Hevea.

Smoczek anatomiczny gwiazdki Hevea dostępny jest w sklepie babymama.pl, cena 29 zł

Źródło: Materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Smoczek – wszystko co powinnaś o nim wiedzieć