Dlaczego warto karmić piersią fot. Fotolia

Dlaczego warto karmić piersią

Przekonaj się, jak karmienie piersią jest cenne dla twojego dziecka
Milena Oszczepalińska / 13.08.2015 06:45
Dlaczego warto karmić piersią fot. Fotolia

Korzyści z karmienia piersią są nie do przecenienia. Dziecko tylko przez sam fakt, że jest karmione mlekiem matki, a nie modyfikowanym, prawidłowo się rozwija, zdrowo rośnie i nie choruje. Jakie jeszcze korzyści z niego płyną? Przekonaj się!

Dlaczego warto karmić piersią?

Oto 4 niepodważalne powody, dlaczego każda mama, jeżeli tylko może, powinna karmić swoje maleństwo piersią:

1. Ochrona przed wirusami

Mleko początkowe, tzw. siara, czyli pierwsze mleko, jakie produkują piersi po porodzie, jest bogate w białka i witaminy, a także zawiera przeciwciała, które pomagają w adaptacji malucha po drugiej stronie brzuszka. Pomaga ono także wydzielić pierwszy stolec i zmniejsza ryzyko żółtaczki noworodkowej, a także alergii.

2. Niepowtarzalny skład

Mleko matki zawiera idealne proporcje składników odżywczych wchłaniających się z przewodu pokarmowego. Zawiera lekkostrawne białka, tłuszcze, węglowodany i setki innych składników, których nie zawiera żadne mleko modyfikowane.

3. Idealne proporcje

Skład pokarmu dopasowuje się do wieku dziecka i zmieniającego się zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze w danym okresie. Organizm mamy produkuje tyle mleka, ile potrzebuje dziecko, ponieważ regularne karmienie pobudza laktację, czyli zdolność wytwarzania mleka przez matkę.

4. Mniejsze ryzyko chorób

Dzieci karmione mlekiem matki są w przyszłości mniej narażone na nadwagę, cukrzycę i chorobę trzewną, zwaną celiakią.

Karmienie piersią to także korzyści dla mamy

Wiele mam zapomina, że oprócz zdrowia dziecka, które już samo w sobie powinno być argumentem przemawiającym za karmieniem piersią, ta forma dostarczania pokarmu niesie za sobą liczne zalety również dla samej karmiącej. Wśród nich są:
  • poprawa samopoczucia,
  • budowanie więzi z dzieckiem,
  • utrzymywanie zdrowej diety,
  • oszczędność pieniędzy.

Sprawdź też:

Na podstawie materiałów prasowych Feedo.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)