Czystość wokół dziecka - jak o nią dbać

czystość wokół dziecka - jak dbać fot. Fotolia
Zastanawiasz się, jak czysto powinno być wokół malucha? Rozwiewamy twoje wszelkie wątpliwości!
Agata Bernaciak / 21.08.2013 16:23
czystość wokół dziecka - jak dbać fot. Fotolia

1.Czy wszystkie ubranka muszą być wygotowane?

Niekoniecznie. Jeśli informacja na metce na to pozwala, możesz nastawić pralkę na 90 stopni. Temperatura prania odzieży, która ma kontakt ze skórą, nie powinna być niższa niż 60 stopni – wtedy giną roztocza i bakterie. Dlatego, by nie uszkodzić garderoby malca, kupuj ciuszki z naturalnych tkanin i wybieraj jasne kolory.

2. Dlaczego ubrań dziecka nie mogę prać ze swoimi?

Dziecięca garderoba wymaga użycia innego proszku do prania niż ubrania dorosłych. Dlaczego? Bo proszki do prania dla dorosłych zawierają składniki, które podrażniają skórę dziecka.

3. Jak długo trzeba prać osobno?

Gdy dziecko skończy 4 miesiące, możesz jego rzeczy prać razem ze swoimi (jeśli jest alergikiem, gdy skończy rok).

4. Kiedy można zrezygnować z podwójnego płukania?

Mniej więcej gdy maluch skończy trzy lata. Tyle czasu potrzebuje skóra, by dojrzeć (by nie reagowała uczuleniem na kontakt z różnego rodzaju substancjami).

5. Czy można używać płynu do płukania?

Zanim dziecko skończy trzy lata, zamiast kwiatowych kompozycji musi wystarczyć ci zapach czystego prania. Silne detergenty i środki zapachowe zawarte w płynach do płukania mogą być przyczyną wysuszenia skóry czy nawet alergii.

6. Co robić, żeby rzeczy noworodka pachniały i łatwo się prasowały?

Miękkość materiału zależy od tego, czy w praniu nie ma resztek proszku. To zapewnia właśnie cykl podwójnego płukania w pralce. Jeśli masz taką możliwość, susz wyprane rzeczy na świeżym powietrzu. To zapewni im przyjemny zapach. Przed rozwieszeniem strzepnij je – to ułatwi prasowanie.

7. Skąd wymagania, żeby wszystko prasować?

Jeśli suszysz pranie w łazience bez okna, w dziecięcych ciuszkach mogą rozwijać się pleśnie. Nie zawsze też pralka w 100% wypłukuje z materiału resztki detergentu. Wysoka temperatura żelazka działa jak sterylizator.

8. Kiedy można to zmienić?

Pediatrzy zalecają, by co najmniej przez dwa pierwsze miesiące prasować pościel, ręczniki i tetrę, czyli wszystkie rzeczy, z którymi dziecko ma kontakt. Od trzeciego miesiąca możesz ograniczyć się do prasowania ubranek zakładanych dziecku bezpośrednio na skórę.

9. A co z innymi rzeczami, których dotyka dziecko?

Noworodek na szczęście ma kontakt tylko z tym, co znajdzie się w jego zasięgu. Jeśli dajesz maluszkowi smoczek, wyparzaj go raz dziennie i zawsze, gdy zetknie się z brudną powierzchnią. To samo dotyczy butelek, które trzeba wyparzyć przed przygotowaniem porcji dla dziecka.

10. Jak sprzątać całe mieszkanie?

Radykalne zmiany nie są potrzebne. Warto przyjrzeć się środkom czystości. Wszystkie, które możesz kupić w sklepie, są bezpieczne. Ale niektóre, np. do usuwania kurzu, mogą działać drażniąco na drogi oddechowe. Unikaj też chemicznych odświeżaczy powietrza. Im mniej chemii w otoczeniu dziecka, tym lepiej.

napisane na podstawie tekstu Małgorzaty Mazurek-Wódź, "Twoje dziecko"

Redakcja poleca

REKLAMA