Wirus HIV a karmienie piersią
Liczba kobiet z wirusem HIV, które posiadają niezarażone dzieci, jest stosunkowo mała, jednak debata dotycząca karmienia w tym przypadku piersią jest szeroka. Istnieją badania sugerujące, że mleko zarażonej matki może zawierać w sobie wirus HIV.
Jednak zgodnie z Protokołem klinicznym WHO z 2006 roku w krajach Unii Europejskiej oraz w USA obowiązuje zakaz karmienia piersią przez kobiety zakażone wirusem HIV.
Jeśli Ty i Twoje maleństwo jesteście zarażeni wirusem HIV, karmienie piersią prawdopodobnie wpłynie pozytywnie na zdrowie dziecka. Liczne, niedawno przeprowadzane badania dowodzą, że zwiększające odporność właściwości mleka matki pomagają organizmowi dziecka zwalczać wirus HIV.
Zobacz też: Które testy na HIV są najskuteczniejsze?
Wirus najgroźniejszy na w pierwszych miesiącach życia
Kobieta seropozytywna stanowi większe zagrożenie dla swojego dziecka, jeśli zarazi się wirusem podczas drugiego trymestru ciąży lub później. Dzieci są najbardziej podatne na zarażenie się wirusem HIV podczas pierwszych miesięcy ich życia.
Na to zwróć uwagę!
Jeśli jesteś seropozytywna i decydujesz się na karmienie piersią, pamiętaj, aby zachowywać wyjątkowo ścisłą higienę piersi. Twoje dziecko jest wystawione na dodatkowe ryzyko, jeśli cierpisz na zapalenie gruczołu mlecznego.
Popękane i krwawiące brodawki sutkowe, wraz ze zranieniami lub nacięciami na wargach, jamie ustnej lub gardle dziecka, mogą przyczynić się do zakażenia wirusem HIV. Seropozytywne mamy, które zażywają AZT10, stanowią dla swoich dzieci mniejsze ryzyko zakażenia, zarówno podczas porodu, jak i karmienia, jednak zakażenie nie jest nigdy wykluczone i czasem do niego dochodzi.
Jeśli wirus HIV przeszedł już w chorobę AIDS, karmienie piersią staje się niemożliwe. Ryzyko zakażenia jest po prostu zbyt duże.
Zobacz też: W jaki sposób mogę się zarazić wirusem HIV?
Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.