POLECAMY

Czy branie leków w okresie karmienia szkodzi dziecku?

Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem podczas karmienia piersią jest trzymanie się z daleka od leków, alkoholu i produktów ziołowych. Niestety, nie wszyscy możemy sobie na to pozwolić. Stan zdrowia lub uzależnienie może przeszkodzić nam w wolnej od szkodliwych substancji laktacji.
Czy branie leków w okresie karmienia szkodzi dziecku?

Zadaj sobie dwa pytania

Istnieją dwa pytania, nad którymi powinnaś się zastanowić i skonsultować je z Twoim lekarzem.

  • Czy korzyści dla mojego zdrowia przeważają nad ryzykiem, które poniesie dziecko?
  • Czy powinnam odstawić dziecko od piersi, by chronić je przed efektami mojej kuracji?

Zobacz też: Skutki lekomanii

Nieoceniona pomoc lekarza

Lekarz powinien być w stanie pomóc Ci i wskazać, które leki nie zaszkodzą Twojemu dziecku, a które są niebezpieczne. Na szczęście rzadko niezbędne jest trwałe odstawienie malucha od piersi.

Czy leki szkodzą dziecku?

Mimo iż niektóre substancje zawarte w lekarstwie przenikną do Twojego mleka, ich ilość, która dotrze do organizmu Twojego dziecka, jest zazwyczaj mała. Można więc powiedzieć, że karmienie piersią może iść w parze z zażywaniem wielu produktów farmaceutycznych.

Istnieją leki, które uważane są za bezpieczne dla dziecka podczas karmienia piersią, ale są też i te, które absolutnie nie powinny być w tym okresie spożywane. Niektóre z nich wpłyną na zdrowie Twojego dziecka, inne zaś sprawią, że Twój organizm zacznie produkować mniej mleka.

Według niektórych źródeł większość leków jest niewskazana w okresie laktacji, inne głoszą, że większość z nich jest dozwolona. Jeśli podczas ciąży lekarz wypisuje Ci receptę na jakieś lekarstwo, przypomnij mu, że po porodzie zamierzasz karmić dziecko piersią.

Niektórzy lekarze rutynowo radzą kobietom odstawić niemowlę od piersi w okresie brania leków, dzieje się tak wtedy, kiedy nie są oni odpowiednio poinformowani w kwestii karmienia piersią.

Zobacz też: Czy wiesz jak karmić piersią?

Kogo pytać?

Dobrym pomysłem jest też rozmowa z pediatrą o lekarstwach przepisanych Ci przez innych lekarzy. Twoja położna lub konsultant laktacyjny to również dobre źródła informacji.

W miarę wzrostu Twojego malucha kwestia brania przez Ciebie leków stanie się mniej znacząca. W międzyczasie jednak staraj się spożywać ich jak najmniej, zgodnie ze stanem zdrowia i radami lekarzy.

Gdy jesteś chora

Dla chorej mamy opiekowanie się dzieckiem nie jest łatwym zadaniem. Czasem bywa tak, że najpierw musisz zadbać o swoje zdrowie.

Po rady zawsze kieruj się do profesjonalnych zakładów opieki zdrowotnej!

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)