Czasami stolec może też zawierać pasemka śluzu, ropę lub krew. Warto zaznaczyć tu, że maluszki karmione piersią mogą wypróżniać się nawet po każdym karmieniu i dodatkowo ich stolce są dość luźne. Ale nie należy tego mylić z biegunką.
Ważne abyś wiedziała:
- od kiedy dziecko oddaje „dziwne” stolce,
- czy występuje gorączka - jeśli tak to ile stopni,
- czy oprócz biegunki wystąpiły np. wymioty,
- jaki wygląd ma stolec (barwa, śluz, ropa, krew).
Te informacje będą Ci przydatne gdy będziesz musiała skorzystać z pomocy pediatry.
Przyczyną biegunki może być niestrawność, alergia pokarmowa lub infekcja, która toczy się w innym miejscu organizmu(np. zapalenie ucha). Zdarza się, że biegunka występuje u maluszków, które przechodzą proces ząbkowania. Biegunka może też być reakcją na antybiotyk (który akurat podawany jest maluszkowi), a u starszych dzieci odpowiedzią na stres. Jednak najczęściej za nieprawidłowe stolce odpowiedzialne są rotawirusy.
Pamiętaj, że biegunki nigdy nie można lekceważyć bo niesie ona wielkie zagrożenie dla twojego dziecka - mam na myśli odwodnienie. Możesz usłyszeć różne porady, które jednak nie zawsze są rozsądne. Jeśli nie jesteś tego pewna, że tak a tak masz zrobić - zawsze lepiej skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Nigdy nie podawaj dziecku żadnych leków przeciwbiegunkowych bez zalecenia lekarza. Nie stosuj też długich głodówek (dawniej bardzo modne) - dziś nie są zalecane, ponieważ udowodniono, że aby jelita zaczęły ponownie dobrze funkcjonować, potrzebują składników odżywczych. A jak myślisz – skąd będą miały te składniki odżywcze? Właśnie z pokarmu.
Owszem początkowo maluch może nie mieć ochoty na jedzonko i nie należy przymuszać (wtedy) dziecka do jedzenia. Dzieciom do 4 roku życia nie podawaj węgla.
A teraz trochę o tym co wolno, a nawet co trzeba zrobić w czasie biegunki, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Podstawowym i często jedynym sposobem leczenia jest częste pojenie dziecka. Odpowiednia ilość płynu w ciągu doby to około 150-170 ml na każdy kilogram wagi ciała dziecka (np. jeśli malec waży 10 kg - to powinnaś podać mu ponad półtora litra płynów - oczywiście nie jednorazowo tylko w mniejszych porcjach).
Jeśli karmisz piersią swoje dzieciątko to postaraj się jak najczęściej przystawiać je do piersi. Natomiast jeśli pije mleczko modyfikowane musisz podawać dziecku płyny nawadniające (np. orsalit, marchwiankę lub przegotowaną wodę z glukozą - 100 ml wody plus 1 łyżeczka glukozy). Natomiast mieszanki mlecznej nie podawaj przez pierwsze 4-6 godzin. Jeśli twoje dziecko ma powyżej roku możesz podać troszkę odgazowanej coli (tzn. przegotowanej).
Podaj colę ale nie typu light. Starsze dziecko możesz trochę przegłodzić (jeśli nie chce jeść), ale po 12 godzinach podaj mu kleik ryżowy, suchą bułkę, gotowane jabłko, marchewkę lub gotowane chude mięso.
Przepis na marchwiankę:
Wybierz „zdrowe” marchewki. Obetnij po około 1/3 z obu stron. Warto tak odciąć końcówki bo w nich gromadzą się toksyny z nawozów sztucznych. Marchewki dokładnie umyj i ugotuj do miękkości. Przetrzyj przez sito lub zmiksuj. Jeśli okaże się, że twoja marchwianka jest zbyt gęsta dolej trochę wody przegotowanej.
NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI DLA CIEBIE (KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA):
- zawsze gdy zachoruje niemowlę poniżej szóstego miesiąca życia,
- jeśli biegunka i wymioty utrzymują się u malca ponad 6 godzin (maluszek ma więcej niż 6 miesięcy),
- stan dziecka powyżej 1 roku nie poprawia się po 24 godzinach,
- oprócz biegunki występuje wysoka gorączka,
- w stolcu jest krew lub ropa,
- wystąpiły jakiekolwiek cechy odwodnienia (chwyć palcami skórkę na brzuchu maluszka. Jeśli się nie wygładzi – jak ją puścisz, oznacza to, że organizm się odwodnił. Inne znaki odwodnienia to zapadnięte ciemiączko, suche śluzówki, drgawki i nienaturalna senność oraz rzadsze oddawanie moczu).
Celina Fręczko, położna