POLECAMY

11 sposobów na kolkę

Napady kolki są gwałtowne i bolesne. Przeczytaj, jak możesz pomóc swojemu maleństwu.
11 sposobów na kolkę
1. Ugniataj i prostuj nóżki
To dobre ćwiczenie na pozbycie się gazów. Chwyć obie łydki, zegnij nóżki dziecka w kolanach i delikatnie dociskaj do jego brzuszka. Powtórz to kilka razy.

2. Połóż malca na brzuszku
Ułóż go na swoim przedramieniu, tak by główka opierała się w zagłębieniu twojego łokcia, brzuszek spoczywał na dłoni, a nóżki zwisały swobodnie – drugą ręką przytrzymuj plecki szkraba. Albo połóż maluszka na swoim brzuchu, gdy sama leżysz na plecach. Jedną ręką podtrzymuj jego pupkę, bujaj się rytmicznie i spokojnie.

3. Noś maluszka na rękach
Jeśli maleństwo płacze, bo boli je brzuszek, nie wpadaj w panikę, tylko narzuć sobie spokój – dziecko szybko wyczuje, że jesteś zdenerwowana. Weź je na ręce, tul i szepcz do niego czule. Maluch poczuje się bezpiecznie. Jeżeli będziesz miała już dość płaczu malca, poproś o pomoc jego ojca (by on utulił smyka).

4. Czekaj, aż się odbije
Po każdym karmieniu przytrzymaj bobaska w pozycji pionowej lub półpionowej i poczekaj, aż wyraźnie mu się odbije. Łykanie powietrza w czasie jedzenia to jeden z powodów kolki.

5. Sprawdź, co jesz
Jeśli karmisz malca piersią, to, co jesz, powinno być lekkostrawne. Dlatego na czas, gdy malec ma kolkę, wyklucz z jadłospisu mocną kawę, herbatę, słodycze, potrawy smażone, fasolę, kapustę, groch, czosnek. Jeśli to nie pomaga, zrezygnuj też z produktów mlecznych (sery, jogurty, żółty ser), a także alergizujących (orzechy, pomarańcze, truskawki). Malec dostaje mleko modyfikowane i ma kolkę? Sprawdź, czy przyrządzasz je dobrze (instrukcja na opakowaniu).

7. Masuj brzuszek
Natrzyj ręce oliwką, by nie podrażnić skóry dziecka (sprawdź, czy dłonie są ciepłe). Połóż dziecko na plecach i delikatnie oraz spokojnie masuj brzuszek – zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

8. Przygotuj kąpiel
Ciepła woda może przynieść ulgę, bo rozluźnia i uspokaja. Trzymaj malca na przedramieniu częściowo zanurzonego w wodzie, polewaj brzuszek wodą. Jeśli smyk nie przepada za kąpielą, zrób ciepły okład z wyprasowanej pieluszki tetrowej (ma być ciepła, nie gorąca!).

9. Odciągnij nieco mleka
Często przyczyną kolki jest to, że malec na początku karmienia nie daje sobie rady z szybkim wypływem mleka z piersi. Dlatego przed każdym posiłkiem odciągnij trochę mleka i dopiero wtedy podaj pierś dziecku. 

10. Pilnuj stałego rytmu dnia
Niemowlę czuje się bezpieczniej, gdy dzień płynie stałym i znajomym rytmem. Niespodzianki w stylu „dziś śpimy u cioci, a jutro u koleżanki” mogą wytrącić je z równowagi. Podobnie jak głośna muzyka czy przeraźliwy dzwonek u drzwi. Spokój jest najlepszym lekarstwem. 

11. Zrób herbatę ziołową
Podaj dziecku herbatkę z kopru włoskiego albo mieszankę ziół (lipa, melisa i rumianek). Niektórym malcom pomagają leki pochłaniające gazy (Espumisan, Bobotic – kupisz je w aptece), lekarz może przepisać też syrop poprawiający perystaltykę jelit.

O zdrowiu dziecka podyskutuj też na zdrowybobas.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/6 lat temu
To Wasz sposób dziewczyny jest tym 12, ale jesli jest skuteczny to i ja sie na niego pisze.
/6 lat temu
Teraz my mamy na szczecie mamy taki komfort, ze jest naprawde duzo dobrych i skutecznych środków na kolke. I dzięki temu mozemy wybrać ten najodpowiedniejszy.
/6 lat temu
Tak naprawde trzeba próbowac wszystkiego jesli tylko ma to pozytywnie wpłynąć na nasze dziecko i wyeliminowac probloblemy z kolkami.
POKAŻ KOMENTARZE (2)