POLECAMY

Szybkie pisanie na klawiaturze

Opanowanie techniki pisania metodą bezwzrokową nie jest takie trudne, jak Ci się wydaje. Wystarczy, że skoncentrujesz się wyłącznie na tekście i opanujesz pewne zasady.
Szybkie pisanie na klawiaturze

Po pierwsze musisz wyzbyć się podstawowego błędu, jaki popełnia większość osób przy pisaniu na klawiaturze - patrzenia na klawisze. To bez wątpienia spowalnia Twoją pracę i rozprasza niepotrzebnie uwagę.

Po drugie pamiętaj, że do pisania używamy wszystkich dziesięciu palców u dłoni, a nie tylko trzech. Co więcej każdy palec odpowiada za inne przyciski na klawiaturze.

Pozycja wyjściowa

  • Przed rozpoczęciem pisania musisz przybrać pozycję wyjściową, przyporządkowując odpowiednie klawisze do poszczególnych palców. I tak na klawiszach „F” i „J” połóż palce wskazujące obu rąk. Zauważ, że przyciski te są na każdej klawiaturze oznaczone pewnymi wypukłościami, np. na mojej znajdują się poziome wypukłe kreski na dole tych klawiszy.
  • Pozostałe palce kładziesz w pozycjach: środkowe na klawiszach „D” i „K”, serdeczne na „S” i „L”, natomiast małe na „A” i „średniku”. Kciuki leżą na klawiszu spacji. To czy klawisz ten wciśniemy lewym czy prawym kciukiem zależy, którą ręką wcisnęliśmy ostatni klawisz przed spacją. Ma być na krzyż: lewa ręka – prawy kciuk.

Pozycja wyjściowa jest stała. Jeśli pisząc jakiś wyraz musisz użyć klawisza innego niż te, które kryją się pod pozycją wyjściową, to przemieszczamy tylko jeden palec. A po użyciu innego klawisza palec wraca na swoje miejsce wyjściowe. W sytuacji gdy klawisz leży zbyt daleko, aby tę zasadę móc przestrzegać można oderwać więcej palców. Musisz zadbać jednak o to, aby choć jeden palec pozostał w kontakcie z pozycją wyjściową.

Klawisz „Shift” wciskaj zawsze małymi palcami, ale w ten sposób, że jedna ręka wciska klawisz znakowy np. „T”, a druga „Shift”. W ten sposób nie stracisz kontaktu z pozycją wyjściową.

Analogiczna zasada dotyczy przycisków „Alt”. Pisząc np. „ę” lewą ręką wciskamy klawisz „E”, a prawą „Alt”. Mała podpowiedź - lewy „Alt” wciskamy zawsze kciukiem lewej ręki, a prawy mały palcem prawej.

Problem może pojawić się przy pisaniu dużych polskich liter, kiedy trzeba przycisnąć jednocześnie „Alt”, „Shift” oraz klawisz znakowy. Aby uniknąć dylematu proponuję rozwiązanie: klawisz znakowy po lewej + prawy „Alt” + prawy „Shift”, gdzie „Alt” wciskamy prawym kciukiem, a „Shift” małym palcem prawej ręki. Druga strona analogicznie: klawisz znakowy po prawej + lewy „Alt” + lewy „Shift”, „Alt” wciskany lewym kciukiem, a „Shift” małym palcem lewej ręki.

Wybieranie na klawiaturze pozostałych klawiszy wymaga ich podziału na strefy. Za każdą z nich odpowiedzialny jest inny palec. Oto one:

Lewa ręka

Prawa ręka

mały

serdeczny

środkowy

wskazujący

wskazujący

środkowy

serdeczny

mały

`, 1, 2, Tab, Q, Caps Lock, A, Shift, Z, Ctrl, Alt

3, W, S, X

4, E, D, C

5, 6, R, T, F, G, V, B

7, 8, Y, U, H, J, N, M

9, I, K, <,

0, O, L,>

-, =, \, Back space, P, [,], ;, ‘, Enter, /, Shift, Alt, Ctrl

Aby osiągnąć płynność w bezwzrokowym pisaniu, należy poświęcić sporo czasu na ćwiczenia. Najlepiej od razu po przeczytaniu tego artykułu zabierz się za intensywny trening, wcielając podane przeze mnie wskazówki w życie.

Pamiętaj

  • Nie spoglądaj na klawiaturę w trakcie pisania.
  • Pisz używając wszystkich palców.
  • Opanuj pozycję wyjściową.
  • Podczas pisania staraj się utrzymywać choć jednym palcem kontakt z pozycją wyjściową.
  • Opanuj zasady wciskania przycisków „Shift” i „Alt”
  • Podziel w wyobraźni klawisze klawiatury na sektory.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/3 lata temu
Jest też kurs online i bez instalowania - www.kurspisania.pl
/5 lat temu
Pisanie metodą, jakiej uczą w wielu programach jest najprostsze do opanowania, ale zdecydowanie nie najszybsze. Nie wszystkie znaki są używane jednakowo często, po za tym pisanie kilku liter z rzędu tym samym palcem jest bardzo wolne. Ustawienie ręki powinno się dostosowywać do wyrazu, który się pisze, jedynie to gwarantuje największe tempo. Zamiast pisać wyraz "zaza" tylko piątym palcem lewej ręki o wiele szybciej jest napisać 3-4-3-4 palcami i po wyrazie powrócić ręką na domyślną pozycję. Po za tym pisanie bezwzrokowe jest przeceniane. Owszem, gapienie się nonstop na klawiaturę jest złe, ale zerknięcie od czasu do czasu w niczym nie przeszkadza, o ile ktoś nie tworzy zawodowo e-book'ów :)
/5 lat temu
Zasfrehtrjhue5RFEDGFDHYTTYJYTSHGFBG KL NRYU5 KRTSGFDSDS KHND MLK MILK ROIRQ W3RGT5 R34T SVIUGHEW KLKAN WJS DKJSOFWB IAS WKDJWODN OKAJSOQ DIG
POKAŻ KOMENTARZE (15)