Problemów, przed którymi stają rodzice trzynastolatków, jest niemało. Dziecko zaczyna dorośleć, przeżywa burzę hormonów, buntuje się. Trzeba więc działać taktownie – szczególnie w kryzysowych sytuacjach, gdy pociecha np. wagaruje, czy spotyka się z przemocą ze strony rówieśników.
Dziecko prześladują koledzy
Twój nastolatek jest zalękniony, smutny, nie chce wychodzić z domu? Reaguj na takie sygnały, bo mogą świadczyć o tym, że dziecko doświadcza szkolnej agresji. Powiedz otwarcie, jakie masz obawy. Dowiedz się, jaką formę przybiera prześladowanie (napastnicy grożą, biją, wyłudzają pieniądze?) i przedstaw problem dyrekcji szkoły lub nawet policji. Nalegaj, by agresorów wezwano na rozmowę i ukarano.
Komputer ważniejszy od nauki
Wyznacz dziecku limit czasu, jaki wolno mu spędzać przed ekranem. Dla ucznia gimnazjum nie powinno być to dłużej niż godzina-, półtorej dziennie. Potem oczywiście kontroluj, czy ustalenia są przestrzegane. A gdy okaże się, że nie? Na pewien czas zabroń dziecku tej rozrywki, w zamian proponując inne (choćby wyjście na boisko czy basen).
Kiedy uczeń zaczyna opuszczać lekcje
Najpierw spokojnie o tym porozmawiajcie. Może przyczyną wagarów są kłopoty z nauką i lęk przed kolejną jedynką? Znając źródło problemu, łatwiej się z nim uporacie! Zachowaj jednak czujność i bardziej pociechę kontroluj (np. pytaj codzienne, jak było w szkole). Uprzedź także, że jeśli absencje będą się powtarzać, poniesie konsekwencje – np. zmniejszysz kieszonkowe.