Technika rzymskiego pokoju

Technika rzymskiego pokoju
Technika rzymskiego pokoju podobnie jak metoda łańcuchowa jest prosta i efektywna. Moim zdaniem nauka mnemotechnik powinna mieć miejsce w nauczaniu początkowym. To samo z szybkim czytaniem. Zwykle nauka czytania zatrzymuje się gdy ktoś potrafi płynnie przeczytać zdanie. Wystarczy 6 do 8 tygodni ćwiczeń aby czytać z prędkością przekraczającą 1000 słów na minutę!
/ 19.08.2009 14:56
Technika rzymskiego pokoju

Wracamy do rzymskiego pokoju. Ta technika polega na tym, aby konkretny przedmiot połączyć z czymś czego masz się nauczyć. Drzwi, okno, sprzęt RTV itd. Hakami może być Twoje ciało, droga do szkoły lub na przystanek, pokój, kuchnia i wszelkie inne pomieszczenia i przestrzenie, które dobrze znasz.

Najlepiej uczyć się w praktyce więc do dzieła! Do zapamiętania są epoki literackie:
Antyk, Średniowiecze, Odrodzenie, Barok, Oświecenie, Romantyzm, Pozytywizm, Młoda Polska, Dwudziestolecie międzywojenne, Współczesność. (Patrz na rysunek.)

1 - Antyk - popatrz na blat i wyobraź sobie, że stoją na nim dwa rzymskie legiony żołnierzyków, które ostro leją się między sobą. Mają na sobie antyczne zbroje i walczą antyczną bronią. Niestety blat jest baaardzo śliski, więc co chwilę się wywracają. W końcu doszli do wniosku, że zamiast się prać lepiej iść na piwo.

2 - Średniowiecze - spójrz na ten czajnik i niech posłuży tutaj jako magiczna lampa. Pomyśl, że podchodzisz do niego i zaczynasz go pocierać. Z czajnika wyskakuje Dżin, ale ten jest jakiś inny bo… wyskoczył razem z koniem. Ubrany jest jak średniowieczny rycerz. Pyta się Ciebie: “Hej, nie wiesz może gdzie tu jest jakiś średniowieczny zamek? Szukam jakiejś fajnej królewny!” - jednak zanim odpowiedziałeś on już odjechał na swoim rumaku.

3 - Odrodzenie - stoisz sobie przy oknie i widzisz jak facet w białym fartuchu podchodzi do drzwi. Otwierasz mu i widzisz kolesia, któremu włosy stoją we wszystkie strony a okulary ma sklejone na środku zwykłym plastrem.
Pytasz go: o co chodzi?
Koleś: jestem lekarzem. Czy ktoś tutaj rodzi?
Ty: Nie a co?
Koleś: No bo ja jestem lekarzem od rodzenia! (niskim, ale donośnym głosem).
Ty: Od rodzenia? Nikt tu nie rodzi! Do widzenia!

4 - Barok - stoisz przy zlewie i masz zamiar zabrać się za mycie naczyń. Odkręcasz kran a tu leci piwo!!! Jesteś baaardzo podekscytowany i krzyczysz: wow, mam w domu bar! To jest ok! Nalewasz szklankę, chodzisz po całej kuchni i śpiewasz: bar- ok! Bar- ok! Lalalalala.

5 - Oświecenie - Podchodzisz do pojemnika, w którym znajdują się łyżki, noże itd. Wyobraź sobie, że każdy przedmiot, który wyciągasz pokryty jest diodami, których światło razi Cię w oczy. Niech to światło będzie niesamowicie mocne. Wkurzasz się, że wszystko tak mocno świeci.

6 - Romantyzm - Otwierasz lodówkę a tam marchewka i seler ostro się zabawiają. Marchewka krzyczy do Ciebie: “Ej Ty, zamknij lodówkę bo wtedy jest ciemno i mamy romantyczny nastrój. Było tak romantycznie to musiałeś otworzyć lodówkę i zapalić światło!”

7 - Pozytywizm - otwierasz piecyk i widzisz jak udka z kurczaka urządziły tam imprezę! Gra tam muzyka disco, są kolorowe światła i panuje tam niezwykle pozytywny klimat! Wszystkie udka są uśmiechnięte i pozytywnie podchodzą do życia nie zważając na to, że przyjdzie im wylądować na talerzu.

8 - Młoda Polska - w mikrofalówce też dziwna sprawa. Poczułeś jakiś zapach spalenizny. otwierasz drzwiczki a tam biało-czerwona gąsienica. I mówi do Ciebie zalotnym głosem:
Hej, widzisz moje biało-czerwone paski? To są barwy Polski.
Pytasz: ile masz lat?
Ona: ja jestem jeszcze młoda! Młoda Polska!

9 - Dwudziestolecie międzywojenne - siadasz sobie na stołek, ale dostrzegasz, że ktoś namalował na nim cyfrę “20″. Siedzisz sobie spokojnie aż tu nagle z prawej strony masz żołnierza armii polskiej a z lewej żołnierza niemieckiego. Kłócą się i krzyczą, chyba zaraz dojdzie do bójki. Ty jesteś między nimi, więc musisz to jakoś załagodzić. Okazało się, że siedzieliście tak dwadzieścia lat!

10 - Współczesność - górnej półki spadł wazon i się roztrzaskał. Chciałeś to pozamiatać, ale on sam się idealnie poskładał! Patrzysz z niedowierzaniem i mówisz głośno: ta współczesna technologia mnie zadziwia! Wazon, który sam się skleja! kto by pomyślał? Co jeszcze ciekawego odkryje nasza współczesność?

Teraz po przeczytaniu tych tekstów wróć do zdjęcia i po kolei wymień każdą z epok. Jestem przekonany, że poszło Ci doskonale! Zgodzisz się ze mną, że jest to bardzo efektywna metoda zapamiętywania. Czy już mi wierzysz, że nauka może być szybka, śmieszna i przyjemna?

Bartek Popiel
Zaglądaj na mój blog - stale coś nowego: www.bartekpopiel.pl

Redakcja poleca

REKLAMA