Tampony a błona dziewicza
Dziewice mogą używać tamponów pod warunkiem, że ich błona dziewicza ma kształt pierścienia lub rogalika. Jeżeli przesłania prawie całe wejście do pochwy, istnieje prawdopodobieństwo jej uszkodzenia podczas aplikacji tamponu. W przypadku przysłaniającej błony można spróbować tamponu w wersji mini. Jeśli on również wchodzi z trudem lub jego zakładanie sprawia ból, korzystniej będzie do czasu rozpoczęcia współżycia używać podpasek.
Czy może wejść za głęboko?
Mięśnie pochwy trzymają tampon w odpowiednim miejscu. Poza tym kanał szyjki macicy jest bardzo wąski. Dzięki temu nie ma możliwości, żeby tampon przemieścił w głąb macicy.
Przy korzystaniu z toalety
Wyjmowanie tamponu w czasie korzystania z toalety nie jest konieczne. Przy oddawaniu moczu można przytrzymać sznurek tamponu, by go nie zamoczyć. Dobrze jest też mieć pod ręką zapasowy tampon, gdyby podczas napinania mięśni doszło do jego mimowolnego wypchnięcia.
Ryzyko TSS
Tampony należy wymieniać co 2 - 4 godziny w pierwszych dniach okresu i co 4 - 6 godzin w pozostałych. Zbyt długo przetrzymany tampon może powodować zakażenie, doprowadzić do wstrząsu toksycznego, a w rezultacie nawet do śmierci. Wstrząsowi toksycznemu towarzyszą miedzy innymi ostre bóle brzucha, gorączka i ogólne osłabienie.
Polecamy: Czy tampony są bezpieczne?
Gdy fragment pozostał w środku
W czasie zmiany tamponu jego fragment może pozostać w pochwie.
Jeśli istnieje obawa, że tak się stało, nie powinno się wkładać kolejnego tamponu, ale użyć podpaski. Pozwoli to wypłynąć resztkom tamponu razem z krwią. Zalegające w pochwie pozostałości tamponu mogą wywołać infekcję. Z tego względu zaleca się wizytę u lekarza ginekologa zaraz po zakończeniu miesiączki.
Tampony między miesiączkami
Między miesiączkami nie powinno się stosować tamponów. Upławy świadczą o infekcji w obrębie narządów rodnych. Stosowanie tamponów mogłoby doprowadzić do zalegania bakterii w pochwie, a tym samym zaostrzyć infekcję. W tym przypadku lepiej stosować wkładki. Stosowanie tamponów między miesiączkami może też powodować powstawanie wrzodów, które z kolei prowadzą do zwiększenia się krwawienia i wydłużenia miesiączki.
Tampony a spirala wewnątrzmaciczna
Kobietom, które mają założoną spiralę wewnątrzmaciczną odradza się używanie tamponów w czasie miesiączki. Przy zmianie tamponu spirala może się wysunąć na zewnątrz.
Czytaj też: Tampon czy podpaska?