Czy leczenie światłem może być skuteczne? Okazuje się, że tak. Pomaga nie tylko słońce, ale też specjalne lampy!

Czy tampony są bezpieczne?

Opinie na temat bezpieczeństwa stosowania tamponów są podzielone. Część lekarze uważa, że tampony są całkowicie bezpieczne, inni zwracają naszą uwagę na informacje zawarte w ulotce. Zgodnie z jej treścią nieodpowiednie stosowanie tamponów może powodować różne dolegliwości, również chorobę zwaną TSS.
/ 01.04.2011 11:48
Czy leczenie światłem może być skuteczne? Okazuje się, że tak. Pomaga nie tylko słońce, ale też specjalne lampy!

Ryzyko zachorowania na TSS

TSS jest to toksyczne zakażenie krwi. Badana naukowe dowiodły, że choroba najczęściej dotyka kobiet stosujących tampony. Do jej typowych objawów należą biegunka, bóle i zawroty głowy, podwyższona temperatura, bóle mięśni i stawów oraz kłopoty z nerkami i wątrobą. Głównym problemem jest bielenie tamponów chlorem. W czasie tego procesu stykają się one z ponad tysiącem związków chemicznych, w tym z dioksynami, a wielogodzinny ścisły kontakt tamponu z błoną śluzową powoduje przenikanie toksyn do organizmu.

Polecamy: Jak uchronić się przed zakażeniem w basenie?

Stosowanie tamponu między miesiączkami

Badania przeprowadzone zarówno przez przemysł produkujący tampony, jak i lekarzy wykazały, że tampony mogą być odpowiedzialne za takie schorzenia jak wysychanie błon śluzowych pochwy, oraz ich mikro- i makroowrzodzenia. Używanie tamponu między okresami, na przykład w wypadku występowania upławów powoduje, że wchłaniane są wszystkie wydzieliny genitalne, śluzówka staje się przesuszona, a to może prowadzić do owrzodzenia. Z kolei efektem pojawienia się wrzodów jest większe krwawienie podczas menstruacji, co powoduje zwiększenie używania tamponów.

Pozytywne działanie tamponów

W niektórych przypadkach tampony mogą również pozytywnie oddziaływać na nasz organizm. Stosowanie tamponów zmniejsza ryzyko endometriozy. Choroba ta rozwija się w następstwie przemieszczenia komórek błony śluzowej – endometrium, wyściełającej macicę przez szyjkę macicy do innych organów w jamie brzusznej, jak jajowód czy jajnik. Tkanka ta reaguje na zmiany poziomu hormonów w cyklu miesięcznym i cyklicznie wzrasta i degeneruje. Jest to przyczyną silnego bolu, zwłaszcza przed lub w czasie miesiączki. Powoduje krwawienie, stany zapalne, może prowadzić do bezpłodności.

Polecamy: Czy wiesz jak dbać o higienę intymną?

Najważniejsza jest higiena

Aby zdecydowanie zmniejszyć ryzyko występowania TSS oraz innych dolegliwości należy przede wszystkim przestrzegać zasad opisanych w każdej ulotce. Tampony w pierwszych dniach okresu zmienia się co 2-3 godziny, a w późniejszych co 4 – 6. Przed założeniem tamponu trzeba dokładnie umyć ręce. Do higieny intymnej powinno się używać specjalnych płynów. Tampony są bez wątpienia bardzo wygodnym środkiem higieny w czasie menstruacji i warto ich używać w szczególnych sytuacjach. Na co dzień i na noc lepiej jednak korzystać z podpasek higienicznych, a jeśli to tylko możliwe, wybierać środki higieny, które nie były bielone.