Ryzyko zachorowania na TSS
TSS jest to toksyczne zakażenie krwi. Badana naukowe dowiodły, że choroba najczęściej dotyka kobiet stosujących tampony. Do jej typowych objawów należą biegunka, bóle i zawroty głowy, podwyższona temperatura, bóle mięśni i stawów oraz kłopoty z nerkami i wątrobą. Głównym problemem jest bielenie tamponów chlorem. W czasie tego procesu stykają się one z ponad tysiącem związków chemicznych, w tym z dioksynami, a wielogodzinny ścisły kontakt tamponu z błoną śluzową powoduje przenikanie toksyn do organizmu.
Polecamy: Jak uchronić się przed zakażeniem w basenie?
Stosowanie tamponu między miesiączkami
Badania przeprowadzone zarówno przez przemysł produkujący tampony, jak i lekarzy wykazały, że tampony mogą być odpowiedzialne za takie schorzenia jak wysychanie błon śluzowych pochwy, oraz ich mikro- i makroowrzodzenia. Używanie tamponu między okresami, na przykład w wypadku występowania upławów powoduje, że wchłaniane są wszystkie wydzieliny genitalne, śluzówka staje się przesuszona, a to może prowadzić do owrzodzenia. Z kolei efektem pojawienia się wrzodów jest większe krwawienie podczas menstruacji, co powoduje zwiększenie używania tamponów.
Pozytywne działanie tamponów
W niektórych przypadkach tampony mogą również pozytywnie oddziaływać na nasz organizm. Stosowanie tamponów zmniejsza ryzyko endometriozy. Choroba ta rozwija się w następstwie przemieszczenia komórek błony śluzowej – endometrium, wyściełającej macicę przez szyjkę macicy do innych organów w jamie brzusznej, jak jajowód czy jajnik. Tkanka ta reaguje na zmiany poziomu hormonów w cyklu miesięcznym i cyklicznie wzrasta i degeneruje. Jest to przyczyną silnego bolu, zwłaszcza przed lub w czasie miesiączki. Powoduje krwawienie, stany zapalne, może prowadzić do bezpłodności.
Polecamy: Czy wiesz jak dbać o higienę intymną?
Najważniejsza jest higiena
Aby zdecydowanie zmniejszyć ryzyko występowania TSS oraz innych dolegliwości należy przede wszystkim przestrzegać zasad opisanych w każdej ulotce. Tampony w pierwszych dniach okresu zmienia się co 2-3 godziny, a w późniejszych co 4 – 6. Przed założeniem tamponu trzeba dokładnie umyć ręce. Do higieny intymnej powinno się używać specjalnych płynów. Tampony są bez wątpienia bardzo wygodnym środkiem higieny w czasie menstruacji i warto ich używać w szczególnych sytuacjach. Na co dzień i na noc lepiej jednak korzystać z podpasek higienicznych, a jeśli to tylko możliwe, wybierać środki higieny, które nie były bielone.