POLECAMY

Sylabus - ważna, acz nie doceniana rzecz

To szalenie prosta i efektywna pomoc w przygotowywaniu się do  egzaminu z określonego przedmiotu.
Sylabus - ważna, acz nie doceniana rzecz

Nie dość, że sylabus zawiera dokładną informację na temat tego, co właściwie musisz umieć, aby zaliczyć dany egzamin, to jeszcze:

- wyjaśni po co właściwie masz uczyć się danego przedmiotu, czyli zawiera informacje o przeznaczeniu, o celu całej Twojej - zwykle - kilkuletniej nauki. Skoro wiesz, po co masz się czegoś uczyć, to cała nauka z miejsca staje się o wiele łatwiejsza;

- wyjaśni czego nauczyciel danego przedmiotu ma prawo od Ciebie oczekiwać oraz w jaki sposób będzie sprawdzał poziom Twojej wiedzy. Dzięki takim informacjom nic nie ma prawa Cię zaskoczyć, czy to nie spodziewana kartkówka, test, czy ustna odpowiedź. W sylabusie masz czarno na białym napisane, jaki sposób oceniania wpływa na ocenę końcową z danego przedmiotu;

- opisze Ci dokładnie, jak będzie wyglądała Twoja nauka, czyli zawiera cały plan od pierwszych do ostatnich zajęć.

Biorąc to wszystko w całość, aż dziw bierze, że sylabusy są tak rzadko, efektywnie wykorzystywane przez uczących się. Sylabus, to Twój przewodnik, który wskazuje, czego masz się uczyć, po co i w dodatku jeszcze zweryfikuję Twoją wiedzę (zawsze możesz sprawdzić, czy to co wiesz z danego przedmiotu jest wystarczające, aby go zaliczyć, czy też nie).

Sylabus jest ogólnodostępny. W każdej szkole, u każdego nauczyciela powinieneś być w stanie otrzymać sylabus z danego przedmiotu. Nie przejmuj się, że sylabus to urzędowy dokument, który może być trochę przydługawy i napisany nudnym, urzędniczym językiem. To jest nie istotne. Ważne jest to wszystko, co kryje się pod tą otoczką, czyli cała ta esencja najważniejszych informacji. Pamiętaj także, że sylabus nic nie kosztuje.

Nie zwlekaj więc i zamiast bawić się w zgadywanie, czego będziesz się uczył w następnej klasie, zaopatrz się w sylabusy z każdego przedmiotu i wtedy wszystko będzie jasne. Zawsze będziesz wiedział, to co powinieneś wiedzieć. Dzięki temu Twoja przygoda z nauką danego przedmiotu będzie taka, jaka ma być: czyli będziesz się uczył dokładnie tego, co potrzeba i na kiedy potrzeba.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Ładnie tu piszą, a ja mam ogromny problem z otrzymaniem sylabusów. Przerwałam studia po trzecim semestrze i chcę je kontynuować za granicą. Potrzebnye są właśnie sylabusy, by wiedzieć na który semestr mogę być przyjęty. I tu się schody zaczynają.Nie otrzymywaliśmy sylabusów do żadnego przedmiotu. Teraz dowiaduję się że są "tajne" i wykładowcy nie mogą mi ich przekazać. Musze zwrócić się do Dziekana o uzyskanie zgody na otrzymanie sylabusów. I jak się dowiedziałem, Dziekan podejmie decyzję, czy wyrazić taką zgodę czy też nie! I chciałem zapytać jak to jest z tymi sylabusami:są dostępne czy to tajne dokumenty, które nie mogą "wypłynąć" poza uczelnię? Jakie przepisy regulują wydawanie sylabusów? Proszę o pomoc.