POLECAMY

Jak radzić sobie ze stresem na klasówkach?

Każdy sprawdzian czy kartkówka sprawia, że paraliżuje cię stres? Podpowiadamy, jak go skutecznie pokonać!
Jak radzić sobie ze stresem na klasówkach? fot. Fotolia
Chodzę do gimnazjum i mam raczej przeciętne oceny, z tych przedmiotów, które lubię to nawet mam piątki. Niestety, często dopada mnie stres. Zwykle zaczyna się już kilka dni przed klasówką. Potem jest coraz gorzej, a na samej klasówce mam totalną pustkę w głowie i nie wiem, co pisać ani która odpowiedź jest dobra. Wydaje mi się, że tylko ja tak mam i że inni super sobie radzą. Nie wiem jak ja napiszę egzamin gimnazjalny. 

Zespół 116 111 odpowiada:

Rozumiemy, że jesteś zadowolony ze swoich wyników w nauce. Problem pojawia się jednak przy sprawdzianach, gdy zaczynasz się denerwować. Domyślamy się, że możesz obawiać się, co będzie jeśli nie napiszesz dobrze sprawdzianu. Może być Ci wtedy trudno zebrać myśli i skupić się na zadaniach.

Niewielki stres jest całkiem naturalny

To normalne, że stresujemy się w sytuacjach, w których jesteśmy oceniani np. w czasie klasówek czy sprawdzianów. Odrobina stresu może być pomocna, by zabrać się do pracy. Jeśli jednak ten stres nie mobilizuje nas do działania tylko przeszkadza - to sygnał, że jest zbyt silny. Może to być dla Ciebie nieprzyjemne i możesz czuć się w takich chwilach bezradny.

Co może Ci pomóc

Bywa, że pomocne mogą się okazać najprostsze sposoby, takie jak oddychanie, liczenie do dziesięciu czy mówienie sobie czegoś kojącego w myślach. Warto też skoncentrować się na zadaniu - pomyśleć od czego mogę zacząć, jak zwykle rozwiązuję podobne ćwiczenia, a na bok odłożyć myśli o tym - co będzie, jeśli mi się nie uda. Na każdego może działać coś innego, dlatego warto wypróbować różne pomysły.

Można też o takich sytuacjach rozmawiać ze znajomymi i bliskimi osobami np. z rodzicami, to zwykle pozwala poczuć ulgę i poukładać myśli. Pomocna może okazać się też spotkanie z psychologiem, podczas którego mógłbyś lepiej zrozumieć, co sprawia że tak bardzo się denerwujesz i nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem.

Zadbaj o siebie

Pamiętaj też, że na egzaminach ważne jest Twoje samopoczucie oraz to czy jesteś wypoczęty. Dobrze więc przed klasówką zadbać o to, żeby nie być zmęczonym i spędzić choć krótki czas na czymś przyjemnym.

Chcesz porozmawiać? Zadzwoń do nas na 116 111 – wspólnie poszukamy rozwiązania i ustalimy, gdzie Ty lub bliska osoba możecie znaleźć niezbędne wsparcie. 

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)