Rozstanie może rodzić wiele uczuć i myśli, z którymi nie jest łatwo sobie samemu poradzić. Tęsknota miesza się ze smutkiem, miłość z żalem. Może pojawić się złość, ale też poczucie winy, jeśli to my zdecydowaliśmy o rozstaniu. Jest to przykre doświadczenie i często wymaga czasu by się z nim pogodzić. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które pomogą Ci poradzić sobie w takiej sytuacji.
1. Dziel przeżycia z bliskimi
Po rozstaniu możemy czuć się osamotnieni. Zdarza się, że byliśmy z partnerem tak blisko, że gdy go zabraknie, nie wiemy do kogo możemy się zwrócić. Właśnie wtedy warto się zastanowić, kto z naszego otoczenia może nas wysłuchać, dać wsparcie i pocieszenie. Mogą to być osoby z grona przyjaciół czy rodziny, ale także inne dorosłe osoby, jak psycholog czy pedagog.
2. Nie żyj w samotności
Często dobrym sposobem na to by poradzić sobie z przykrymi uczuciami i myślami związanymi z zerwaniem, jest spędzanie czasu wśród ludzi, na wspólnej zabawie, wyjazdach, rozmowach. Taki czas może pomóc wzbudzić w sobie pozytywny nastrój, odzyskać radość, często pomaga też spojrzeć na związek i rozstanie z innej perspektywy.
3. Zaangażuj się w działanie
Gdy czujesz, że wciąż dużo myślisz o byłym partnerze i trudno Ci sobie z tym poradzić, warto zaangażować się w jakieś działanie, które sprawia Ci przyjemność i które pozwoli Ci oderwać się od przygnębiających myśli. To może być realizowanie jakiejś pasji jak sport, muzyka czy malowanie, ale też praca jako wolontariusz na rzecz ważnej idei. Działanie pomaga wyciszyć myśli i nabrać trochę dystansu do rozstania, a także do swoich uczuć.
4. Odbuduj swoją wiarę w siebie
Bezpośrednio po rozstaniu możemy czuć się gorsi, mniej warci. Czasami pojawiają się wtedy pytania „dlaczego tak się stało?”. Zdarza się, że po rozstaniu mamy poczucie winy, myślimy że jesteśmy za mało atrakcyjni, ciekawi czy inteligentni. To jest naturalna reakcja na sytuację w której ktoś decyduje się na zakończenie kontaktu z nami.
Pamiętaj jedynak, że Twoja wartość jest wciąż taka sama.
W każdym momencie wciąż jesteśmy pełni potencjałów, zdolności i dobrych cech. Warto próbować sobie o nich przypomnieć w sytuacji zachwiania poczucia własnej wartości.
5. Pogódź się z tym co było, przywitaj to, co będzie
Najtrudniejszym etapem przy rozstaniu jest pogodzenie się z tym, że coś już minęło i prawdopodobnie nie wróci. Często wywołuje to reakcję buntu, niezgody, że tak może być. To normalne, że jest nam trudno pożegnać coś, co tak dobrze znaliśmy, na rzecz czegoś nowego, co może budzić obawę.
Jeśli miał/abyś ochotę porozmawiać o tym jak Ty przeżywasz rozstanie i zastanowić się, jak możesz sobie z tym lepiej radzić, zachęcamy Cię również do kontaktu z nami przez telefon 116 111 lub wysłanie wiadomości.