Pulchne dziecko

Dzieci zabyt dobrze odżywione, według opinii wielu z nas wyglądają dorodnie, zdrowo i są takie kochane. Jednak pogląd ten, akurat najmniej ma wspólnego ze zdrowiem. Dziecko, które waży za dużo, z pewnością w dalszym życiu będzie miało problemy nie tylko z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, ale i grożą mu powikłania metaboliczne.
/ 25.10.2010 08:00

Dzieci zabyt dobrze odżywione, według opinii wielu z nas wyglądają dorodnie, zdrowo i są takie kochane. Jednak pogląd ten, akurat najmniej ma wspólnego ze zdrowiem. Dziecko, które waży za dużo, z pewnością w dalszym życiu będzie miało problemy nie tylko z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, ale i grożą mu powikłania metaboliczne.

Inną „bajką” są choroby, których objawem jest nadwaga, tycie lub nawet otyłość. Jednak ryzyko chorobowego przyrostu masy ciała, również wiąże się z nieprawidłowym stylem życia. Wpajanie niezdrowych zasad żywienia już w dzieciństwie, nie wróży dziecku prawidłowego rozwoju i nie zaowocuje dobrostanem psycho-fizycznym.

Kiedy mówimy o nadwadze i otyłości?
Nadwaga to zwyżka masy ciała, przekraczająca normę masy ciała, dla dziecka w określonym wieku. Informacje na ten temat zawierają siatki centylowe. W określeniu stopnia nadwagi pomaga lekarz pediatra i on podejmuje dalsze działanie mające na celu redukcję masy ciała.

Aby obliczyć należną masę ciała u swojego dziecka, odejmujemy od jego aktualnej wagi, masę ciała należną:

masa ciała dziecka – prawidłowa masa ciała = nadwaga

Prawidłowa masa ciała dla dziecka w określonym wieku, znajduje się w siatkach centylowych.

Drugi sposób to obliczenie procentu nadwagi:

% nadwagi = (masa ciała dziecka – prawidłowa masa ciała)/ prawidłowa masa ciała

Do wartości 20% - mówimy o nadwadze, wartości 20% i wyższe – oznaczają otyłość.

W gabinecie lekarskim, można jeszcze dokonać pomiaru fałdu skórnego, co pomoże określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie dziecka.

Jakie są skutki nadwagi i otyłości u dzieci?
Nadwaga i otyłość to ciężar. Dla organizmu dziecka to zbędny bagaż, który bardzo ciąży wielu narządom.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na układ ruchu. Obciążone powierzchnie stawowe, szybko ulegają zniszczeniu. Niesie to ze sobą ból, a także upośledza samodzielne poruszanie się. Ruch wówczas też wyzwala dolegliwości bólowe, więc nadwaga lub otyłość, pogłębiają się – bo dziecko ogranicza aktywność do minimum.

Kolejny problem to otłuszczenie narządów, np. serca, wątroby, nerek, trzustki. Funkcjonowanie wymienionych narządów, ulega znacznemu pogorszeniu.

Dochodzi do zaburzeń pracy serca. Rośnie ryzyko nadciśnienia i miażdżycy naczyń krwionośnych.
Ponadto w pęcherzyku żółciowym i nerkach wytwarzają się kamienie. Nie trudno też o stany zapalne trzustki i zaburzenia gospodarki węglowodanowej (cukrzyca).

Nadwaga i otyłość u młodego człowieka, może doprowadzić także do zaburzeń psychicznych. Dziecko, które nie może zaakceptować swojego ciała, jest wyśmiewane z powodu większej masy ciała – męczy się i cierpi. Nie podoba się mu odmienny wygląd i codzienne szykanowanie. Jest smutne, źle się uczy, niechętnie wychodzi z domu, unika rówieśników. Otyłość może zatem skutkować rozwinięciem się kompleksów, depresji i zaburzeń odżywiania w wieku nastoletnim.

Nieocenioną rolą rodziców, jest wskazywanie zdrowego stylu życia. Dziecko musi wiedzieć, że je po to, by później spalić przyjęte kalorie z pożywienia. Jego jadłospis powinien się opierać na nabiale, rybach, chudych mięsach, warzywach i owocach. Trzeba też zachęcać pociechy do ruchu – w formie zabaw, wycieczek pieszych, rowerowych, udziału w lekcjach wychowania fizycznego, a z udogodnień mechanicznych – korzystać okazjonalnie.

Redakcja poleca

REKLAMA