Pomysły na ferie zimowe w mieście

Ferie to czas, na który z utęsknieniem czekają dzieci. Zimowa przerwa od szkolnych zajęć bywa jednak problematyczna dla rodziców. Trzeba zorganizować dzieciom czas wolny, bo w przeciwnym razie spędzą go mało efektywnie przed telewizorem lub komputerem. Podpowiadamy zatem, co można robić w ferie.
/ 30.01.2013 07:40

Ferie to czas, na który z utęsknieniem czekają dzieci. Zimowa przerwa od szkolnych zajęć bywa jednak problematyczna dla rodziców. Trzeba zorganizować dzieciom czas wolny, bo w przeciwnym razie spędzą go mało efektywnie przed telewizorem lub komputerem. Podpowiadamy zatem, co można robić w ferie.

Pomysły na ferie zimowe w mieście

fot. Depositphotos

Jeśli masz urlop i dysponujesz oszczędnościami, to doskonały pomysł, by ferie spędzić w górach. Jeśli akurat wolnego nie masz, ale wystarczającą ilość środków pieniężnych –  możesz wysłać dziecko na obóz narciarski. Z pewnością czas ten spędzi aktywnie, a w dodatku zmieni klimat. Gorzej jeśli twoje fundusze są ograniczone, a dwa tygodnie jakoś trzeba zapełnić. Oto nasze propozycje na spędzenie ferii w mieście. Oczywiście im większe miasto, tym możliwości więcej. Ale i w tych mniejszych na pewno znajdzie się coś ciekawego. Warto poszukać inspiracji np. w internecie, popytać w szkole, miejskiej bibliotece, młodzieżowych domach kultury. 

Pomysły na ferie w mieście:

  • Półkolonie w szkole – wiele szkół podstawowych, gimnazjalnych, a nawet liceów oferuje półkolonie. Można na nich doskonalić umiejętności teatralne, plastyczne, sportowe, nauczyć się gry w szachy, przygotować inscenizację, podszkolić warsztat wokalny. Większość z zajęć jest bezpłatnych, w niektórych szkołach niewielka dopłata obowiązuje do obiadu na stołówce.
  • Młodzieżowe Domy Kultury – to miejsca, w których bardzo dużo zajęć organizowanych jest bezpłatnie np. warsztaty aktorskie, nauka gry na gitarze, warsztaty taneczne, wokalne, plastyczne, czy sztuk walki. Do tego wyjścia na przedstawienia lub przygotowanie własnego występu, zwiedzanie wystaw, wspólne oglądanie bajek. To tylko niektóre z propozycji, jakie w tym roku oferują dla dzieci domy kultury. W niektórych z nich obowiązują zapisy, bo liczba miejsc jest ograniczona, ale w bardzo wielu proponowanych zajęć i miejsc jest na tyle dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Ferie w Muzeum – to doskonały pomysł, by rozwinąć zainteresowania dzieci lub odnaleźć nowe pasje. Na tego typu zajęcia zwykle obowiązują zapisy, ale za to są one bezpłatne lub kosztują symboliczną kwotę np. zajęcia w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu – 3 zł za osobę, a w ramach tego tworzenie unikalnych kartek, historia kartki pocztowej, poprawne adresowanie przesyłek, przyklejanie znaczków, czy gra planszowa w rozmiarze xxl z historią poczty w tle. Podobnie w Muzeum Architektury wstęp 5 zł (we Wrocławiu), a w zamian podróż po najciekawszych budowlach architektonicznych, niezwykła podroż pociągiem, balonem, parowcem własnoręcznie wykonanym podczas warsztatów.
  • Ferie w bibliotece – warto zapoznać się z ofertą bibliotek publicznych, niektóre proponują bezpłatne zajęcia dla dzieci, a na nich głośnie czytanie, rozwiązywanie zagadek, czy zajęcia plastyczne.
  • Lodowisko lub sanki – jeśli pogoda na to pozwala, koniecznie wybierzcie się na łyży lub sanki. Większość lodowisk proponuje w tym okresie zniżki dla uczniów za okazaniem legitymacji. Raz możecie spróbować jazdy na łyżwach, innym razem wybrać się na sanki, to doskonały pomysł na dobrą zabawę i to nie przed telewizorem.
  • Płatne warsztaty, półkolonie – tego typu propozycji jest chyba najwięcej, zaczynając od kawiarni, centrów dla dzieci, parków rozrywki, centrów twórczości, kin, szkół tańca, które bombardują nas najlepszymi ofertami. Takie propozycje wiążą się z wydaniem kilkuset złotych za turnus (tydzień zabawy). Ale wybór jest rzeczywiście ogromny: warsztaty gotowania, fotografii, animacji filmowej, nauka tańca, warsztaty ze sztuką, ferie w aquaparku, warsztaty teatralne, wokalne, nauka gry na instrumencie, kursy malarstwa i dużo więcej. W zasadzie zainteresować można każde dziecko dosłownie niemal wszystkim, oczywiście za odpowiednią cenę. Ale jeśli mamy pieniądze, to czemu nie.

Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek zawsze można spróbować zorganizować coś w domu, warsztaty kulinarne, a na nich pieczenie babeczek, domowa pizza, kolorowa sałatka, bitwa na śnieżki, kino z ciekawym filmem i popcornem, zajęcia plastyczne (wcześniej warto wybrać temat zajęć), domowe przyjęcie lub pidżamowe party, najlepiej zaprosić kilkoro dzieci, bo w grupie zawsze raźniej.

Przeczytaj: Kreatywne zabawy na śniegu

Przeczytaj: Pomysły na zimowe prace plastyczne dla dzieci

Warto porozmawiać z dzieckiem, co chciałoby robić w ferie i spełnić chociaż część z tych marzeń. Nie muszą to być zaplanowane całe dwa tygodnie, ale kilka niespodzianek warto przygotować.