Przede wszystkim zachowaj odpowiednią higienę miejsc intymnych
Myj miejsca intymne dwa razy dziennie lub wtedy, kiedy odczuwasz dyskomfort (najlepiej preparatami z pH 5,5). Pamiętaj, by myć się i wycierać „od przodu do tyłu”. Płyn najlepiej rozprowadzać dłonią, ponieważ na gąbkach i myjkach zbierają się bakterie, a następnie spłukiwać bieżącą wodą. Warto przeznaczyć osobny ręcznik specjalnie do miejsc intymnych i dbać o to, by był suchy przed użyciem.
Dbaj o czyste ręce
Na rękach znajdują się ogromne ilości bakterii, które mimo naturalnego występowania na skórze, jeżeli pojawiają się w nadmiarze w środowisku błony śluzowej pochwy, mogą powodować dyskomfort lub rozwój infekcji układu moczowo-płciowego. Dlatego myj dokładnie ręce zawsze wtedy, kiedy wykonujesz czynności higieniczne w okolicach miejsc intymnych.
Podczas menstruacji zmieniaj środki higieniczne odpowiednio często
Decydując się na określony środek higieniczny, należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Najczęściej podawany maksymalny czas stosowania jednego tamponu to 6 godzin w dzień i do 8 godzin w nocy, jednak warto zwrócić uwagę, że częstotliwość jego wymieniania zależy od jego chłonności i intensywności krwawienia. Szereg badań sprawdzających bezpieczeństwo stosowania tamponów wykazało, że ich prawidłowe użycie w czasie menstruacji nie powoduje podrażnień ani stanów zapalnych narządów rodnych. Bezpieczeństwo używania tych środków higienicznych potwierdza również Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Możesz je więc stosować przez całą menstruację. Warto tylko, jeżeli masz taką możliwość, podmywać się przy każdej zmianie środka higienicznego.
Przeczytaj też: Infekcje - kiedy łatwiej o zakażenie?
Noś odpowiednią bieliznę
Pamiętaj, żeby bielizna nie była zbyt obcisła, ponieważ nie przepuszcza wtedy niezbędnego powietrza i może przyczyniać się do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej. Dodatkowo staraj się nosić bieliznę ze sztucznych tworzyw tylko w szczególnych sytuacjach. Im więcej naturalnych materiałów, jak bawełna, tym lepiej. Możesz również skorzystać z nowych rozwiązań – bielizny z merylu czy rhovylu, które przepuszczają powietrze.
Na podróż zaopatrz się w mokre chusteczki
Warto mieć przy sobie chusteczki oczyszczające miejsca intymne, dzięki którym możesz zadbać o higienę w podróży lub plażowych toaletach, gdzie nie ma dostępu do bidetu lub prysznica.
Podczas wakacji działaj profilaktycznie
Podobnie jak w przypadku menstruacji, w wakacje na florę bakteryjną działają różne niekorzystne czynniki. Zadbaj o zdrowie intymne, zanim wyjedziesz na wakacje. Stosuj probiotyki ginekologiczne, które dbają o równowagę flory bakteryjnej stanowiącej główną barierę przed infekcjami.
Sprawdź: Czy wiesz jak działają probiotyki?
Źródło: Informacja prasowa / ab