POLECAMY

Pigułka gwałtu – co warto wiedzieć?

Tu znajdziesz podstawowe informacja na temat „pigułki gwałtu”. Dowiesz się jak działa pigułka gwałtu (GHB), czy jest groźna oraz czy można się przed nią ustrzec. Te parę zdań może ci zapewnić bezpieczeństwo w kryzysowej sytuacji.
Pigułka gwałtu – co warto wiedzieć?

ABC

Skład „pigułki gwałtu” nie jest stały. W większości przypadków mamy do czynienia z kwasem gamma-hydroksymasłowym (GHB), jednak mogą się tam znaleźć inne związki, np. benzodiazepiny czy barbiturany. Skupmy się jednak na GHB. Związek ten występuje naturalnie w ludzkim organizmie, ma za zadanie osłabiać przewodnictwo nerwowe wtedy, gdy jest to konieczne. W dużej dawce na tyle upośledza pracę komórek nerwowych, że zaburza pamięć, zdolność logicznego myślenia i zachowywania się.

Co się dzieje po zażyciu GHB?

Człowiek po zażyciu pigułki gwałtu zaczyna czuć się „dziwnie”, nieco przypomina to stan po spożyciu alkoholu. Mogą się pojawić mdłości, zawroty głowy i problemy z chodzeniem. Podstawowe działanie wykorzystywane w celach przestępczych polega na niemal całkowitej podatności ofiary na sugestie i niemożności przeciwdziałania (brak świadomej kontroli nad własnym ciałem). W takiej sytuacji można łatwo stać się ofiarą przestępstwa o charakterze seksualnym czy też kradzieży. Na domiar złego po wszystkim pojawia się niepamięć dotycząca minionych kilku godzin.

Zobacz też: Ketamina – lek czy narkotyk?

Czy GHB jest groźne?

Poza oczywistymi negatywnymi skutkami niepamięci i upośledzenia wykonywania celowych czynności (np. jazdy samochodem), przyjęcie zbyt dużej dawki w skrajnych przypadkach skutkuje śpiączką lub bezdechem.

Czy jesteśmy bezbronni?

Nie! Co zatem robić? Przede wszystkim pijmy napoje tylko z fabrycznie zapakowanych opakowań. Poza tym nie zostawiajmy napoczętych napojów „bezpańsko” stojących na stoliku, barze itp. Wypijajmy zawartość zawsze do końca. Niestety musimy zachować nieufność w stosunku do nieznajomych oferujących drinka. Naprawdę nie warto ryzykować! Dobrą praktyką jest poruszanie się po lokalach w grupie, tak by wzajemnie na siebie uważać. Co więcej, gdy tylko poczujesz, że coś jest nie w porządku, powiedz o tym koledze czy koleżance, aby się tobą zaopiekował(a). Jeżeli nie przechodzi ci po kilkunastu minutach, udajcie się do szpitalnej izby przyjęć.

Polecamy: Jak zadbać o bezpieczeństwo w klubie?

W handlu dostępne są też testery wykrywające GHB. Mają wygląd karty kredytowej, na którą nanosi się parę kropel napoju. Jeżeli GHB jest obecne w płynie, tester zmienia barwę na granatową. Niestety test jest nieprzydatny w ciemnych napojach, zawierających, np. colę czy sok porzeczkowy. Koszt takiego „gadżetu” to zaledwie kilka złotych. Sam zdecyduj, czy warto...

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Polecam jedyną książkę nt. pigułki gwałtu wydaną w Polsce dostępną na maternus.pl. Kompendium wiedzy wydane przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. „Wokół pigułki gwałtu” autorstwa PT Nowakowskiego