Ministerstwo Edukacji Narodowej przesłało do polskich szkół ulotkę informującą o tym, co rodzice, wyjeżdżający na dłużej z kraju, powinni zrobić, by ich pociecha mogła kontynuować naukę także poza Polską. Zgodnie z obowiązującymi u nas przepisami, obowiązkowi szkolnemu podlega każde dziecko do 18 roku życia. Wiele osób, planując pobyt za granicą, nie zastanawia się jednak, jak wygląda system edukacji w państwie, gdzie syn czy córka powinni kontynuować edukację - stąd często wyjeżdżające rodziny są nieprzygotowane na czekające ich zmiany.
Planując wyjazd rodzice powinni przygotować wszystkie wymagane dokumenty wraz z odpowiednimi tłumaczeniami (m.in. ostatnie świadectwo szkolne, metrykę urodzenia, opinię o uczniu). Dobrze jest skontaktować się wcześniej z polskim konsulatem kraju, do którego jedziemy, by uzyskać informacje na temat szkolnictwa oraz obowiązujących w danym państwie przepisów. Często rodzice zabierają dziecko w trakcie roku szkolnego – jeśli jest taka możliwość, starajmy się poczekać do wakacji. Dobrze też, by nasza pociecha poznała wcześniej język (choćby w stopniu podstawowym), ale łatwiej będzie jej się zaaklimatyzować w obcym otoczeniu, jeśli będzie umiała się porozumieć z innymi.
W krajach Unii Europejskiej, nauka w szkołach państwowych jest bezpłatna. Każde państwo ma jednak własne przepisy, regulujące zasady przyjęcia dziecka do szkoły oraz określające wiek obowiązkowej edukacji. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych MENu danego kraju lub ambasad. Dziecko należy zapisać przed rozpoczęciem roku szkolnego (najlepiej, jeszcze przed wakacjami).
Jaką szkołę wybrać? Dobrze dowiedzieć się, jakie możliwości edukacji będzie miało dziecko w mieście, gdzie zamieszkamy. W Polsce obowiązuje tzw. rejonizacja, czyli dziecko jest przypisane do szkoły najbliżej miejsca zameldowania – w miarę wolnych miejsc, można starać się o przyjęcie w innej placówce. Za granicą często takich ograniczeń nie ma. Oznacza to jednak, że w pobliskiej szkole klasy mogą być już przepełnione, a dyrekcja odmówi zapisania naszego dziecka.
Jak podtrzymać kontakt z polskim językiem i polską kulturą?
Rodzice, wyjeżdżając z kraju, niekiedy zakładają, że już nie wrócą. Skąd jednak ta pewność, iż nie zatęsknią za bliskimi, naszymi tradycjami i zwyczajami? Warto zapewnić dziecku, bez względu na miejsce zamieszkania, stały kontakt z językiem polskim - to znacznie mu ułatwi ewentualny powrót do polskiego systemu edukacji, jeśli okaże się, że życie na emigracji nie spełniło naszych oczekiwań. Jak szukać szkół z językiem polskim? Jak poradzić sobie w gąszczu unijnych przepisów? Warto zerknąć na stronę: www.nasza-szkola.pl, gdzie znajduje się wiele ciekawych informacji na temat możliwości nauki naszego ojczystego języka poza Polską.
O czym pamiętać, jeśli wracamy do kraju po dłuższym pobycie?
MEN założyło specjalną stronę internetową dla obywateli planujących powrót (www.powroty.gov.pl) – tutaj rodzice przeczytają m.in. jakie formalności należy dopełnić po przyjeździe do kraju oraz na jakie trudności możemy się natknąć, gdy zdecydujemy się na ponowne osiedlenie w Polsce.
Przydatne linki:
www.msz.gov.pl – strona Ministerstwa Edukacji Narodowej
www.frse.org.pl – Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
(a.)