nastolatka w szkole fot. Panthermedia

Nowa szkoła - jak sobie poradzić

Zmieniasz szkołę i martwisz się, że sobie nie poradzisz? Każdy obawia się zmian. Podpowiadamy, jak się z nimi oswoić.
/ 24.08.2012 11:11
nastolatka w szkole fot. Panthermedia

"Martwię się, czy dam sobie radę w nowej szkole. Teraz mam bardzo fajną klasę i nauczycieli, a w gimnazjum nas rozdzielą. Wolałbym, żeby zostało tak jak jest, ale nic nie mogę poradzić! Słyszałem, że w gimnazjum jest ciężko, że dużo nauki i że starsi bardzo dokuczają. Boję się i nie wiem, czy sobie poradzę. Najchętniej to zatrzymałbym czas."

Na pytanie odpowiedzi udziela ekspert z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 - projektu Fundacji Dzieci Niczyje

Martwisz się, jak ułoży Ci się w nowej szkole, do której idziesz od września. Rozumiemy, że obawiasz się dokuczania i tego, że w gimnazjum może być trudniej poradzić sobie z nauką.

Zmiany często budzą w nas wątpliwości i obawy

To naturalne, bo do końca nie wiemy jak będzie w nowym miejscu i co nas spotka w nieznanej sytuacji. W miejscach, do których jesteśmy przyzwyczajeni możemy czuć się bezpieczni, bo wiele osób i rzeczy jest znajomych.

Zwykle jest jednak tak, że zmiany są potrzebne i dobre. Dzięki nim możemy poznać coś nowego, nauczyć się czegoś. Tak może być również w przypadku zmiany szkoły. Gimnazjum to nie tylko dużo nauki i stres. To także szansa na nowe przyjaźnie, zdobywanie nowych umiejętności, a może nowych zainteresowań. Oczywiście może być tak, że aby oswoić się z nowym miejscem i poczuć w nim dobrze i swobodnie, potrzeba czasu. Warto spróbować przypomnieć sobie jak było, gdy szedłeś do szkoły, w której aktualnie się uczysz? Być może teraz będzie podobnie?

Co jeszcze możesz zrobić

Warto zastanowić się, co pomogłoby Ci poradzić sobie ze zdenerwowaniem związanym ze zmianą szkoły. Może mógłbyś porozmawiać o tym z koleżankami i kolegami i zapytać, jak oni radzą sobie w tej sytuacji? Może trafisz do jednej szkoły i klasy z kimś, kogo już znasz i dzięki temu będzie Ci raźniej?

Warto porozmawiać o tym z rodzicami - powiedzieć im o tym, czym się denerwujesz i porozmawiać o nowej szkole. A może moglibyście razem dowiedzieć się, do jakiej szkoły trafisz i jak w niej jest? Często jest też tak, że gdy możemy dowiedzieć się czegoś o nowym miejscu, lub np. pójść je zobaczyć, to trochę mniej się obawiamy

Masz problem? Czujesz smutek, złość, bezsilność? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy grupą osób pomagających poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Możesz opowiedzieć nam o tym co przeżywasz.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)