Nawracające bóle głowy – czy to niebezpieczne?

U nastolaktów, tak jak u dorosłych, częstą przyczyną bólu głowy jest stres /fot. inf. prasowa
Ból głowy to dolegliwość bardzo powszechna i istnieje bardzo wiele przyczyn takiego stanu. Czy nawracające bóle głowy u nastolatka mogą oznaczać jakąś chorobę, czy to tylko niegroźna przypadłość?
/ 25.10.2016 09:56
U nastolaktów, tak jak u dorosłych, częstą przyczyną bólu głowy jest stres /fot. inf. prasowa

Nawracające bóle głowy nie muszą być oznaką poważnej choroby, aczkolwiek trzeba ją zawsze wykluczyć poprzez konsultację neurologiczną a niekiedy wykonać dodatkowe badania obrazowe głowy.

Migreny mogą być spowodowane stresem, a także niehigienicznym trybem życia. Przyczyny bólów głowy u nastolatków nie różnią za bardzo od tych, które dotykają osób dorosłych.

Stres

U nastolatków tak jak i u osób dorosłych, częstą przyczyną bólów głowy jest stres. Cierpią na nie przede wszystkim dzieci ambitne, które przywiązują bardzo dużą wagę do nauki. Skomplikowana sytuacja w domu, np. rozwód rodziców także może się przyczyniać do takiego stanu. Bóle głowy mogą też jednym z objawów depresji, która wbrew pozorom zdarza się także u młodzieży.

Zobacz także: Jak objawiają się stresowe bóle głowy?

Tryb życia

Przyczyną dolegliwości bólowych u dziecka może być także niehigieniczny tryb życia. Na bóle głowy są szczególnie narażone osoby z otyłością. Bóle głowy może być także sygnałem, że dziecko pali papierosy. Dym nikotynowy tak jak stres czy przemęczenie, mogą skutkować migreną.

Ból jest wtedy zazwyczaj jednostronny, silny, towarzyszą mu nudności lub wymioty oraz światłowstręt. Pojawić się może także tzw. aura migrenowa. Palenie może być również przyczyną tzw. klasterowych bólów głowy.

Ból jest wtedy zlokalizowany w okolicy gałki ocznej i czoła, towarzyszy mu łzawienie, nieżyt nosa, zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek, a także zaczerwienie twarzy po bolącej stronie. Palenie sprzyja także stanom zapalnym zatok, a to z kolei może być przyczyną nawracających bólów głowy.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Oczywiście jeśli dolegliwości bólowe nawracają, zawsze należy skonsultować się w pierwszej kolejności z neurologiem. Najgroźniejszą przyczyną przewlekłych bólów głowy są bowiem guzy i choroby zapalne, które zawsze należy w pierwszej kolejności wykluczyć.

W takich sytuacjach bóle głowy są przewlekłe i mają charakter postępujący. Dopiero po wykluczeniu przyczyn zlokalizowanych w czaszce można poszukiwać innych. Bóle głowy powinny zawsze niepokoić, jeśli pojawiają się często w krótkim dostępie czasu, np. od miesiąca.

Zawsze należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, jeżeli bólowi towarzyszą objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia chodu. Niepokojące mogą być też dolegliwości pojawiające się o poranku i w nocy. Ból może też oznaczać coś poważnego, jeśli nasila się z czasem, a także gdy towarzyszą mu zmiany zachowania.

Ból głowy u nastolatka zawsze wymaga uwagi ze strony rodzica. Nie zawsze musi on oznaczać bardzo groźną chorobę, ale i tak świadczy o tym, że z dzieckiem jest coś nie tak. Najczęściej przyczyną bólów głowy jest stres oraz problemy emocjonalne, ale także używki przy pomocy których dziecko stara się sobie radzić z problemami. Czasem warto zacząć od rozmowy, a dopiero później zaprowadzić dziecko do lekarza.

Zobacz także: Jaki ból głowy może wywołać palenie papierosów?

Redakcja poleca

REKLAMA