POLECAMY

Koncentracja kluczem do efektywnej nauki

Brak umiejętności skupienia się na jednej rzeczy to największy wróg szybkiej i skutecznej nauki. Gdy Twoje myśli mają tendencję do niekontrolowanego błądzenia, Twoja pamięć bardzo na tym ucierpi.
Koncentracja kluczem do efektywnej nauki

Najlepiej zapamiętujemy to, na czym jesteśmy najbardziej skupieni. Dlatego tutaj pokażę Ci, jak polepszyć umiejętność koncentracji.

Poniżej przedstawiam rzeczy, które możesz zrobić abyś już zawsze potrafił maksymalnie skupić swoją uwagę na jednej czynności.

  • Zmęczenie jest bardzo niekorzystne. Dlatego zadbaj o to, żeby przed nauką być wypoczętym i pełnym energii. Jeśli nie czujesz się na siłach, spróbuj zdrzemnąć się na 15 minut. Nawet taka mała dawka snu da Ci potrzebną energię na kilka godzin nauki.
  • Miej dobry plan. Zaplanuj sobie ile chcesz się nauczyć i w jakim czasie. Zdecyduj kiedy zrobisz przerwy i powtórki. Taki plan pomoże Ci się trzymać wytyczonej ścieżki i wyeliminuje błądzenie Twoich myśli.
  • Wyeliminuj hałasy i rzeczy, które Ci przeszkadzają. Generalnie lepiej jest się uczyć bez muzyki. Jeśli jednak lubisz słuchać muzyki podczas nauki niech to będzie muzyka instrumentalna, bez słów. Ucz się w miejscu, gdzie nie ma żadnych rozpraszaczy.
  • Uporządkuj otoczenie. Bałagan na biurku i w pokoju mogą znacznie obniżyć poziom Twojej koncentracji. Zrób więc porządek, wyrzucając z otoczenia wszystkie niepotrzebne przedmioty.
  • Ćwicz koncentrację wizualizując. Dzięki temu ćwiczeniu po tygodniu możesz ogromnie polepszyć swoją umiejętność skupiania się na jednej rzeczy. Raz dziennie, przez kilka minut wyobrażaj sobie jakiś przedmiot. Może to być owoc lub coś innego. Usiądź wygodnie i zacznij go wizualizować oddziaływując na każdy zmysł- zobacz jego kształt, kolor, dotknij powierzchni, poczuj zapach. Obserwuj tylko i wyłącznie ten przedmiot przez kilka minut, pamiętając o tym, aby nie zmieniać przedmiotu wizualizacji. Jeśli myśli zaczną Ci uciekać do innych tematów, nie przejmuj się, tylko spokojnie wróć do wyobrażanego przedmiotu. Zobaczysz, że po tygodniu takiego codziennego ćwiczenia znacznie łatwiej będzie Ci się koncentrować przy nauce.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)