POLECAMY

Co robić, gdy rodzice się kłócą?

Martwisz się o małżeństwo rodziców, bo coraz częściej dochodzi między nimi do kłótni? Zobacz, jak sobie z tym poradzić.
Co robić, gdy rodzice się kłócą? fot. Fotolia

Mam na imię Klaudia i mam 14 lat. Piszę do Was bo już nie wiem, jak sobie radzić. Moi rodzice dużo się ostatnio kłócą. Są dla siebie niemili, wieczorami słychać jak na siebie krzyczą i nawet się wyzywają. Tata najczęściej wychodzi a mama płacze w pokoju. W domu jest bardzo napięta atmosfera. Boję się każdej kolejnej kłótni, ale nie chcę pytać rodziców co się stało. Nie chcę, żeby się rozwiedli. Co wtedy ze mną będzie? Proszę, napiszcie co mogę zrobić, jak pogodzić rodziców?

Na pytanie odpowiedzi udziela ekspert z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 - projektu Fundacji Dzieci Niczyje

Klaudio, opisałaś nam sytuację jaka panuje w Twoim domu. Między rodzicami pojawiły się kłótnie i obawiasz się, że chcą się rozwieść. Domyślamy się, że napięta atmosfera, która jest teraz w domu może być dla Ciebie nieprzyjemna. Gdy rodzice się kłócą, może to być stresujące dla dzieci i sprawiać im przykrość. Gdy taka sytuacja się przedłuża, może męczyć i budzić smutek. Może pojawiać się też niepokój o przyszłość.

 

Kłótnie nie muszą oznaczać, że rodzice chcą się rozwieść

Czasem zdarza się, że rodzicom trudno jest się porozumieć lub mają problemy i dochodzi między nimi do konfliktów. Mogą się wtedy pojawić nieprzyjemne emocje które sprawiają, że ludzie płaczą, krzyczą a nawet obrażają się nawzajem. Bywa, że w końcu udaje się znaleźć wspólny język i powoli zbudować zgodę. Jeśli to się nie udaje dwie osoby mogą stwierdzić, że nie chcą już ze sobą być. Nie wiemy jednak, jak jest w przypadku Twoich rodziców.

Ważne, aby rodzice wiedzieli, jak się czujesz

Napisałaś, że nie chcesz ich pytać o to, co się dzieje w domu. Przypuszczamy, że gdy rodzice są w złych nastrojach, taka rozmowa może wydawać się trudna. Ważne jednak, żeby mama i tata wiedzieli co teraz przeżywasz. Nawet jeśli im się nie układa - Ty nadal jesteś ich dzieckiem i możesz potrzebować ich troski i wsparcia.

To co się teraz dzieje między mamą i tatą to są problemy, które tylko oni są w stanie rozwiązać. Ty możesz mówić rodzicom, jak się czujesz gdy się kłócą i poszukać swoich sposobów aby poczuć się w domu trochę lepiej.

Ważne, aby ktoś Cię wspierał

Dobrze też żebyś w takich chwilach miała przy sobie kogoś bliskiego, kto Cię wysłucha i pomoże przetrwać ten trudny czas. Zastanawiamy się, czy jest przy Tobie ktoś taki? To może być osoba z rodziny, z którą masz dobry kontakt lub przyjaciel. Rozmowy o problemach mogą przynieść ulgę, ponieważ sprawiają, że nie jesteśmy sami z trudnymi myślami. Jeśli masz ochotę, możesz też do nas zadzwonić lub napisać.

Masz problem? Czujesz smutek, złość, bezsilność? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy grupą osób pomagających poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Możesz opowiedzieć nam o tym co przeżywasz.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)