Wychowawca
Stało się już zwyczajem, że 14 października uczniowie kupują prezent swojemu wychowawcy. Ten miły gest może jednak czasem zostać odebrany jako próba „wkupienia się” w łaski nauczyciela albo sposób na osiągnięcie innych korzyści. Czego należy unikać wybierając prezent dla nauczyciela?
Jeśli cała klasa składa się na jeden przedmiot niestosowne będą dodatkowe upominki od poszczególnych uczniów. Mogą zostać odebrane jako próba przypodobania się wychowawcy.
Szczególnie dotyczy to drogich upominków: biżuterii, zegarków, galanterii skórzanej. Miły gest może zostać opatrznie zrozumiany i przysporzyć dziecku nieprzyjemności, jeśli nie ze strony obdarowywanego, to ze strony innych uczniów.
Jeśli samorząd klasowy wybiera prezent, nie powinien on przywodzić żadnych negatywnych skojarzeń i sugestii. Nie chodzi tu wyłącznie o prezenty celowo dwuznaczne. Takim „problematycznym prezentem” może być np. butelka dobrego wina, sprzęt AGD, elementy garderoby. Nauczyciel, nawet zadowolony z takiego prezentu, może poczuć się nieswojo.
Nie należy zbyt dużo wydawać na prezenty. Obdarowany ma wiedzieć, że klasa o nim pamięta i go szanuje, a nie, że rodzice przeznaczają wygórowane sumy na prezenty.
Zamiast np. wielkich nieporęcznych obrazów, kryształowych wazonów, które mogą po prostu nie pasować do wystroju mieszkania wychowawcy, lepiej zdecydować się na dobra książkę, niezobowiązującą biżuterię dla kobiet lub inny drobiazg.
Część wychowawców 14 października dostaje od swoich klas kwiaty. To bardzo miły gest, ale pamiętajmy, że większość nauczycieli tego dnia otrzyma bukiety we wszystkich klasach, w których prowadzą lekcje.
Dobrze jednak postarać się o inny, niekoniecznie droższy prezent. Taki, który nie przekwita.
Zobacz też: Jak wybrać prezent dla dziecka?
Nauczyciele i inny pracownicy
Pedagodzy, którzy uczą daną klasę są w Dniu Nauczyciela obdarowywani zazwyczaj kwiatami. Jednak ostatnio czasem zdarza się, że na początku miesiąca napomykają podczas lekcji, że ucieszyliby się z innego prezentu, np. książki. Warto słuchać ich wtedy uważnie.
Często, zamiast kolejnego bukietu lub paczki pralinek, sprawimy im przyjemność kupując dla przykładu matematyczce wymarzoną broszkę, a poloniście – antykwaryczny egzemplarz ulubionej powieści.
Niedopuszczalne jest jednak, jeśli nauczyciel lub wychowawca nalega na kupienie mu jakiegokolwiek, szczególnie bardzo drogiego prezentu. Dzień Nauczyciela ma być okazją do okazania pracownikom szkoły sympatii, nie spełniania ich finansowych życzeń.
Jeśli ktoś rości sobie prawo do nakazywania, czym i przez kogo ma zostać obdarowany, sprawę można zgłosić do dyrekcji lub do Rady Rodziców.
Pamiętajmy też, że Dzień Komisji Edukacji Narodowej to święto całej oświaty. W tym dniu nie powinniśmy zapominać o woźnych, stróżach i pozostałych osobach pracujących w szkole.
Zobacz też: Od kiedy dawano prezenty?