Strój
Matura to Twój paszport w dorosłe życie. Od tej pory pożegnaj swobodne stroje młodzieżowe, które wyrażały Twój bunt przeciwko światu. Noś je nadal, ale nie udowadniaj swojej odrębności wkładając je na egzamin. Niech od tej pory Twój strój wyraża pewność siebie - bo przecież jesteś dobrze przygotowany do tego egzaminu. Niech Twój strój mówi "oto profesjonalista", "osoba godna zaufania".
Kultura osobista
Po wejściu na egzamin powiedz 'Dzień dobry' i przedstaw się. Nie kłóć się z komisją tylko opanuj nerwy i w kulturalny sposób powiedz, że myślisz inaczej na dany temat.
Ty jesteś autorem pracy
Kiedy będziesz prezentował swoją pracę komisji egzaminacyjnej, podczas zdawania ustnej matury z języka polskiego - pamiętaj, że to Ty jesteś jej autorem. Przez wiele tygodni zbierałeś materiały i łączyłeś je w sensowną całość. Tę pracę zaakceptowano, więc nie ma w niej błędów.
Teraz pozostaje wyjaśnić komisji, że sposób w jaki ją napisałeś i materiały, które do nie zebrałeś są jak najbardziej na miejscu. Przecież podczas pisania tej pracy towarzyszyła Ci pewna jej koncepcja - trzeba ją teraz przedstawić komisji.
Polecamy: Dozwolone przybory na maturze
Język
Pamiętaj, przystępujesz do egzaminu ustnego - jednym a ocenianych elementów będzie Twoja umiejętność posługiwania się językiem ojczystym. Weź głęboki oddech. Ułóż sobie w punktach swoją wypowiedź, by o niczym nie zapomnieć, wykreśl z tej wypowiedzi, wszelkie przerywniki i nieprecyzyjne określania: "e, takie tam", "trudno powiedzieć".
Nie używaj żadnych zwrotów sugerujących Twoją niewiedzę typu; "nie jestem pewien", "nie zastanawiałem się nad tym", a już na pewno wystrzegaj się zwrotu "tego nie powtórzyłem". Pamiętaj, by Twoje wypowiedzi były zbudowane poprawnie pod względem gramatycznym i językowym. Lepiej użyć prostego słownictwa, niż słów, których nie rozumiesz.
Czytaj także: Jak przygotować się do matury?