POLECAMY

Jak działają dopalacze?

Dopalacze, narkotyki i leki to substancje, które nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jaki jest wpływ dopalaczy na ludzki organizm? Jak wyglądają „skutki uboczne”?
Jak działają dopalacze?

Leki używane są przez lekarzy, ich działanie i skład jest znany, wiadomo w jakich dawkach je stosować. Narkotyki to substancje czasem używane przez lekarzy – ich działanie i objawy niepożądane również zostały poznane i dokładnie przebadane. Wiadomo że ich stosowanie może prowadzić do uzależnienia psychicznego, jak i fizycznego. I w końcu dopalacze – czyli substancje o działaniu podobnym do działania narkotyków, ale o których nie wiemy nic. 

Wiadomości, które posiadamy, są bardzo ograniczone. Dopalacze wpływają głownie na ośrodkowy układ nerwowy, zaburzają świadomość, mogą być szczególnie niebezpieczne, jeśli jednocześnie są przyjmowane z innymi lekami, alkoholem czy narkotykami. Ponadto większość z nich wpływa na układ krążenia, może spowodować przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia tętniczego, niektóre nawet zawał serca.

„Skutki uboczne”

Poza działaniem psychostymulującym dopalacze wykazują szereg działań niepożądanych. Mogą powodować między innymi: bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, bezsenność, pogorszenie samopoczucia, uczucie lęku, drgawki. 

Należy pamiętać, że istnieją przesłanki sugerujące, że dopalacze, tak jak narkotyki, mogą uzależniać.

Czytaj także: Rodzaje narkotyków

Na całym świecie zarejestrowano kilkadziesiąt zgonów, spowodowanych najprawdopodobniej działaniem substancji zawartych w dopalaczach. Szczególnie niebezpieczny jest mefedron, który może powodować przyspieszoną czynność serca, a tym samym obciążać układ krążenia; trudności w oddychaniu, drgawki. Wobec tych informacji, od czerwca 2010 roku substancja ta znajduje się w wykazie substancji kontrolowanych. Innymi związkami stopniowo wpisywanymi na listę były: substancje naturalne - Lion, Calea zacatechichi, Argyreia nervosa, Kratom, Szałwia wieszcza oraz syntetyczne JWH-018, BZP (N-benzylopiperacylina).

Dopalacze są równie niebezpieczne jak narkotyki. Fakt, że są legalne, jest spowodowany niewiedzą o ich prawdziwym działaniu i możliwością stałego produkowania nowych substancji psychostymulujących.

O czym warto pamiętać

Zażywanie dopalaczy jest niebezpieczne. Coraz częstsze są przypadki hospitalizacji, a nawet zgonów spowodowanych dopalaczami. Nieznane są odtrutki na substancje zawarte w dopalaczach, co gorsza nieznany jest także skład dopalaczy.

Po spożyciu dopalacza nie należy prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn i urządzeń technicznych.

Jeśli zamierzasz przyjąć dopalacz 

  • nie wyrzucaj resztki substancji – będzie łatwiej ją zidentyfikować,
  • miej przy sobie kogoś, kto nie jest pod wpływem żadnych substancji, kto jak najwcześniej będzie w stanie udzielić Ci pomocy,
  • nie łącz dopalaczy z innymi lekami, alkoholem czy narkotykami,
  • pamiętaj, że każdy organizm może zareagować inaczej na daną substancję. 

Pojawia się pytanie, czy warto się tak narażać?

Polecamy: Pomoc w razie przedawkowania narkotyków

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 lata temu
I właśnie przez to ludzie umierają
/2 lata temu
ekhm
/4 lata temu
A czy te skutki uboczne po tym można wyleczyć czy samo przejdzie z czasem.Już te skutki uboczne mi trzymają miesiąc ale drgawki mi przeszły i tylko czasami mi najdą.Mam zawroty głowy i bezsenność.Proszę o pomoc przejdą czy nie i po jakim czasie.Dziękuję z góry
POKAŻ KOMENTARZE (3)