Jak działają dopalacze?

Jak działają dopalacze?
Dopalacze, narkotyki i leki to substancje, które nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jaki jest wpływ dopalaczy na ludzki organizm? Jak wyglądają „skutki uboczne”?
/ 01.10.2010 10:22
Jak działają dopalacze?

Leki używane są przez lekarzy, ich działanie i skład jest znany, wiadomo w jakich dawkach je stosować. Narkotyki to substancje czasem używane przez lekarzy – ich działanie i objawy niepożądane również zostały poznane i dokładnie przebadane. Wiadomo że ich stosowanie może prowadzić do uzależnienia psychicznego, jak i fizycznego. I w końcu dopalacze – czyli substancje o działaniu podobnym do działania narkotyków, ale o których nie wiemy nic. 

Wiadomości, które posiadamy, są bardzo ograniczone. Dopalacze wpływają głownie na ośrodkowy układ nerwowy, zaburzają świadomość, mogą być szczególnie niebezpieczne, jeśli jednocześnie są przyjmowane z innymi lekami, alkoholem czy narkotykami. Ponadto większość z nich wpływa na układ krążenia, może spowodować przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia tętniczego, niektóre nawet zawał serca.

„Skutki uboczne”

Poza działaniem psychostymulującym dopalacze wykazują szereg działań niepożądanych. Mogą powodować między innymi: bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, bezsenność, pogorszenie samopoczucia, uczucie lęku, drgawki. 

Należy pamiętać, że istnieją przesłanki sugerujące, że dopalacze, tak jak narkotyki, mogą uzależniać.

Czytaj także: Rodzaje narkotyków

Na całym świecie zarejestrowano kilkadziesiąt zgonów, spowodowanych najprawdopodobniej działaniem substancji zawartych w dopalaczach. Szczególnie niebezpieczny jest mefedron, który może powodować przyspieszoną czynność serca, a tym samym obciążać układ krążenia; trudności w oddychaniu, drgawki. Wobec tych informacji, od czerwca 2010 roku substancja ta znajduje się w wykazie substancji kontrolowanych. Innymi związkami stopniowo wpisywanymi na listę były: substancje naturalne - Lion, Calea zacatechichi, Argyreia nervosa, Kratom, Szałwia wieszcza oraz syntetyczne JWH-018, BZP (N-benzylopiperacylina).

Dopalacze są równie niebezpieczne jak narkotyki. Fakt, że są legalne, jest spowodowany niewiedzą o ich prawdziwym działaniu i możliwością stałego produkowania nowych substancji psychostymulujących.

O czym warto pamiętać

Zażywanie dopalaczy jest niebezpieczne. Coraz częstsze są przypadki hospitalizacji, a nawet zgonów spowodowanych dopalaczami. Nieznane są odtrutki na substancje zawarte w dopalaczach, co gorsza nieznany jest także skład dopalaczy.

Po spożyciu dopalacza nie należy prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn i urządzeń technicznych.

Jeśli zamierzasz przyjąć dopalacz 

  • nie wyrzucaj resztki substancji – będzie łatwiej ją zidentyfikować,
  • miej przy sobie kogoś, kto nie jest pod wpływem żadnych substancji, kto jak najwcześniej będzie w stanie udzielić Ci pomocy,
  • nie łącz dopalaczy z innymi lekami, alkoholem czy narkotykami,
  • pamiętaj, że każdy organizm może zareagować inaczej na daną substancję. 

Pojawia się pytanie, czy warto się tak narażać?

Polecamy: Pomoc w razie przedawkowania narkotyków

Redakcja poleca

REKLAMA