Idziemy do szkoły - czyli jak wybrać plecak dla pierwszaka?

Pod koniec wakacji supermarkety i księgarnie są najbardziej obleganymi miejscami, gdzie zostawiamy fortunę przed nowym rokiem szkolnym. Dla pierwszoklasisty ten czas jest bogaty w przeżycia. Bowiem pozna on nowych kolegów, zmierzy się z wyzwaniami, będzie stawał się mądrzejszym człowiekiem. Jednak zarówno dziecko, jak i rodzice, nie są często świadomi tego, że plecy ich pociechy są narażone na poważne obciążenia.
/ 03.06.2008 10:12

Pod koniec wakacji supermarkety i księgarnie są najbardziej obleganymi miejscami, gdzie zostawiamy fortunę przed nowym rokiem szkolnym. Dla pierwszoklasisty ten czas jest bogaty w przeżycia. Bowiem pozna on nowych kolegów, zmierzy się z wyzwaniami, będzie stawał się mądrzejszym człowiekiem. Jednak zarówno dziecko, jak i rodzice, nie są często świadomi tego, że plecy ich pociechy są narażone na poważne obciążenia.

Dzieci rozpoczynające naukę w szkole, zazwyczaj nie mają jeszcze wad postawy lub wada ta jest nieznaczna i już w trakcie leczenia. Oprócz niewłaściwie dobranych ławek szkolnych, krzesełek, zgarbionej pozycji podczas siedzenia, rezygnacji z zajęć wychowania fizycznego, główną przyczyną problemów z kręgosłupem jest ciężki, niewyprofilowany plecak. Codzienne dźwiganie „wiedzy” sprzyja pogłębianiu się wad postawy, ale również ich rozwinięciu!

Na co więc zwrócić uwagę kupując plecak dziecku?
W tej materii najlepiej zasięgnąć porady u sprzedawcy plecaków dla dzieci, pediatry, pielęgniarki szkolnej, nauczyciela wychowania fizycznego lub rehabilitanta. Odpowiedni plecak powinien mieć:

  • wyprofilowaną i usztywnioną tylną ściankę, co zapobiega wadom postawy oraz kształtuje właściwe nawyki,
  • regulowane szelki i zawsze wyregulowane na jednakowa długość, dodatkowo wyścielone gąbką lub miękką tkaniną, by nie obcierały ramion,
  • być dostosowany do wzrostu i gabarytów dziecka,
  • być szeroki i lekki, by nie stanowić dodatkowego obciążenia dla dziecka.

Jak korzystać z plecaka?
Aby plecak spełniał właściwie swoje zadania, a wiec zmniejszał ciężar poprzez jego równomierne rozłożenie oraz zapobiegał niewłaściwej postawie, należy zwrócić uwagę na:

  • ciężar plecaka i jego zawartości (trzeba kontrolować czy waga plecaka nie jest dla dziecka za duża – ciężar plecaka pierwszoklasisty nie może być większy od 10% masy ciała małego ucznia; w wieku 13 lat plecak może ważyć 15% masy ciała dziecka; czy dziecko nosi zbędne książki, zabawki, ubrania),
  • równomierny rozkład obciążenia (książki poukładane od największej do najmniejszej, rozpoczynając od tylnej ścianki plecaka; śniadanie w osobnej przegródce; unikanie przeciążania stron plecaka; noszenie go na obu ramionach),
  • właściwe umiejscowienie plecaka (jak nazwa wskazuje, plecak ma być noszony na plecach; nie może opierać się o pośladki, ani też być nadmiernie wysunięty nad barki; nie pozwalamy nosić plecaka na jednym ramieniu; prawidłowe usytuowanie plecaka uzyskamy poprzez regulacje szelek i przyłożenie wyprofilowanej tylnej ścianki do krzywizn kręgosłupa; plecak ma luźno przylegać do pleców)

Wady postawy i skoliozy są poważnymi schorzeniami. Towarzyszą im nieprzyjemne dolegliwości bólowe, deficyty ruchowe, złe samopoczucie i wynikające z tego problemy w szkole. Dziecko musi wiedzieć, że prawidłowo noszony plecak to klucz do zdrowych i mocnych pleców.

Warto przeczytać:

Dbaj o prawidłową postawę dziecka

Kiedy kręgosłup płata dziecku figle – skoliozy i choroba Scheuermanna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/26.08.2012 22:59
mam problem . moja córka nakryła mnie i męza jak uprawialismy seks . -,- przy snidaniu spytała sie mnieczemu tatus mnie w nocy i bił i czemu ja mu gryzłam . ech mój mąż wraca z a 3 dni powiedziałam jej że porozmawiamy o tym jak będzie tata . co ja mam jej powiedziwc?
/11.06.2012 10:42
Na szczęście zbliża się wielkimi krokami zakończenie roku szkolnego, ale już w lipcu trzeba będzie się rozejrzeć za nową wyprawką. Nauczona doświadczeniem staram się kupować poszczególne rzeczy etapami, zawsze można znaleźć jakąś ciekawą promocję. Są jednak rzeczy, na których nie oszczędzam np. długopisy, pióra czy cienkopisy tu stawiam na sprawdzone produkty. Moja córka uwielbia np. Point88 i nie chce pisać niczym innym :) a zeszyty - tylko w miękkiej okładce :)
/20.09.2011 18:46
Kupując plecak dla córki poradziłam się koleżanki, która jest fizjoterapeutką. Udało nam się wspólnie wybrać dobry plecak. A co z przyborami szkolnymi, czym kierujecie się przy wyborze rzeczy dla leworęcznych dzieci?
POKAŻ KOMENTARZE (6)