Gorsze oceny - jak powiedzieć rodzicom

młodzież w szkole fot. Panthermedia
W tym semestrze masz słabsze oceny z kilku przedmiotów? Nie martw się. Podpowiadamy, jak powiedzieć o tym rodzicom.
/ 24.08.2012 11:11
młodzież w szkole fot. Panthermedia

"Witam, mam 16 lat i nie wiem co mam zrobić! Chodzę do dobrego liceum i na półrocze będę mieć dwóję z fizyki i 4 trójki z innych przedmiotów. Zawsze miałem lepsze stopnie. Bardzo boję się o tym powiedzieć rodzicom, co mam zrobić?"

Na pytanie odpowiedzi udziela ekspert z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 - projektu Fundacji Dzieci Niczyje

Rozumiemy, że obawiasz się powiedzieć rodzicom o gorszych ocenach na półrocze. Wydaje nam się, że strach, który odczuwasz, może wynikać z tego, że pierwszy raz znalazłeś się w takiej sytuacji.

Słabsze oceny mogą zdarzyć się każdemu

Pamiętaj, że często po zmianie szkoły (przejście z gimnazjum do liceum), może trochę gorzej iść w nauce. Spadek formy może zdarzyć się każdemu. Warto powiedzieć o tym swoim rodzicom. Zastanawiamy się jakie masz stopnie z innych przedmiotów.  Domyślamy się, że z wieloma przedmiotami nadal idzie Ci dobrze. Czy myślisz, że rodzice to docenią ?

Powiedz rodzicom o swoich uczuciach i oczekiwaniach

Ważne jest, żebyś opowiadając o swoich trudnościach, powiedział rodzicom jak się teraz czujesz. Naturalne jest, że w takiej sytuacji możesz czuć obawy, ale także smutek i zawód z powodu gorszych stopni. Być może oczekujesz też od rodziców wsparcia i pomocy w poprawianiu ocen. Jeśli tak jest, to również warto im o tym powiedzieć.

Gdy porozmawiasz szczerze z rodzicami, może uda się wam znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Pamiętaj, że rodzice mogą być zaskoczeni kilkoma słabszymi ocenami. Trudno nam jednak przewidzieć jak się zachowają. Pewnie będzie to trudna sytuacja, ale warto próbować zachować spokój i postarać się o szczerą rozmowę. Możesz napisać lub zadzwonić i opowiedzieć nam, jak Ci poszło.

Masz problem? Czujesz smutek, złość, bezsilność? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy grupą osób pomagających poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Możesz opowiedzieć nam o tym co przeżywasz.