Efektywne notowanie

Efektywne notowanie

Jeśli uważasz, ze nauka ze zwykłych, szarych notatek jest nużąca? Ten artykuł jest dla Ciebie! Poznaj sposób notowania za pomocą map myśli i ucz się dzięki temu efektywnie i z pasją.
/ 20.05.2009 09:51
Efektywne notowanie

Mapy myśli to rewelacyjny system notowania, który jest całkowicie inny od systemu linearnego - znanego ze szkoły. Tradycyjne notatki to nudne notowanie słowa po słowie. Takie działanie powoduje, że mózg zwyczajnie się nudzi, dlatego już po kilkunastu minutach zaczynasz odpływać myślami. Zmień to raz na zawsze!

Sporządzając mapy myśli korzystasz z dwóch półkul mózgowych. Linearne notowanie korzysta tylko i wyłącznie z półkuli lewej odpowiedzialnej za liczby, pismo, logikę, słowa oraz analizę. Półkula prawa odpowiada za wyobraźnię, rytm, marzenia, postrzeganie rozmiarów i rozpoznawanie kolorów. Wykorzystanie obu półkul w procesie nauki sprawia, że zapamiętujesz szybciej i znacznie przyjemniej. Uaktywnione są wszystkie ośrodki mózgu, co pozwala notować szybciej, dokładniej i przede wszystkim znacznie efektywniej.

Twórcą map myśli jest znakomity brytyjski naukowiec Tony Buzan. Współpracuje on z wieloma międzynarodowymi korporacjami takimi jak. General Motors, IBM czy Hewlett-Packard. Tony Buzan jest autorem światowych bestsellerów “Rusz głową” , “Mapy Twoich Myśli” oraz “Pamięć na zawołanie”.

Z nielinearnych notatek korzystali tacy geniusze jak: Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Michał Anioł, Thomas Edison, Albert Einstein i wielu innych.

Z przyczyn oczywistych nie znali oni systemu wypracowanego przez Buzana, ale ich notatki to bardzo często rozbudowana sieć odpowiednio połączonych skojarzeń. Każdy z nich robił to całkowicie intuicyjnie. Dzisiaj i Ty możesz dołączyć do grona osób notujących jak najwięksi geniusze wszech czasów. Wchodzisz w to?

Jakie korzyści wynikają z notowania za pomocą map myśli?

Oszczędność czasu

Dzięki mapom myśli oszczędzasz od 50-90% podczas notowania i 90% podczas czytania sporządzonych w ten sposób notatek. Notujesz tylko słowa kluczowe dzięki czemu cały czas skupiasz się na przekazywanej treści.

Przejrzystość materiału

Kiedy już nauczysz się notować za pomocą map myśli przekonasz się jak wiele zyskujesz. 20 kartek A4 zastąpisz jedną, która pozwoli Ci znacznie lepiej zapamiętać treści na niej zapisane. Materiał zanotowany za pomocą wyrazów, symboli i rysunków jest znacznie bardziej przejrzysty dzięki czemu błyskawicznie znajdziesz potrzebne informacje.

Zwiększenie inteligencji, ponieważ korzystasz z dwóch półkul

Notując kolorami, symbolami i rysunkami korzystasz z całego potencjału Twojego mózgu. Poza tym do notatek możesz dodawać inne skojarzenia związane z tematem, co jeszcze lepiej utrwala wiadomości, które już są Ci znane.

To co zanotowane zapamiętasz kilka razy szybciej i przyjemniej

Rysowanie to niesamowita frajda. Dzięki mapom myśli przeniesiesz się do dziecięcej krainy radości. Kiedy człowiek jest w dobrym stanie emocjonalnym uczy się ogromnie szybko. Dlatego nauka z map myśli jest o wiele bardziej przyjemna niż z tradycyjnych, linearnych notatek.

Skrócisz czas powtórek

Na mapach notujesz tylko słowa kluczowe, które uruchamiają Twój mózg do rozkodowania ukrytej pod nimi treści. Dzięki temu powtarzasz tylko i wyłącznie najistotniejsze zagadnienia ponieważ szczegóły przywoływane są automatycznie. Dzięki temu na powtórki poświęcisz znacznie mniej czasu.

Mapy na prezentacje i wystąpienia

Mapy myśli są bardzo przydatne osobom, które zajmują się szkoleniami, występują publicznie lub prowadzą wykłady. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się słuchać nudnego wystąpienia, które w dodatku czytane było z kartki. Co innego, kiedy ktoś mówi do ludzi prostym i zrozumiałym językiem. Mapy pozwalają na uporządkowanie wystąpienia oraz sprawne przechodzenie od jednego punktu do drugiego.
Na studiach wielokrotnie zdarza mi się oglądać profesorów, którzy na zajęcia przychodzą z wydrukowanymi wykładami. Wystarczy jedna dygresja lub pytanie i człowiek ten, żeby móc kontynuować przewraca kartki i szuka tego, co powinien mówić. Traci czas swój i słuchaczy. Na mapach myśli wszystko jest czysto, przejrzyście i co ważne - na jednej kartce.

Zasady tworzenia map myśli

 • Kartka, na której robisz mapę powinna być ułożona w poziomie. Twoje pole widzenia jest w kształcie poziomej elipsy, dlatego taki układ mapy powoduje lepsze zapamiętywanie. Twórz mapę tak, aby nie było konieczności obracania kartki przy powtórkach.
 • Na środku kartki zrób rysunek tego, co jest tematem mapy. Może to być trójwymiarowy napis, symbol, szkic scenki. Coś co od razu zobrazuje temat mapy myśli.
 • Obrazy i symbole umieszczaj na całej mapie. Z czasem wypracujesz swój zestaw symboli. Np. banknot może być symbolem pieniędzy, bogactwa, luksusu. Banknot przekreślony może oznaczać ubóstwo i biedę. Czym więcej map zrobisz tym notowanie będzie szybsze ponieważ przestaniesz zastanawiać się jak zanotować konkretne informacje.
 • Najważniejsze słowa kluczowe muszą się wyróżniać. Możesz je napisać większymi literami, grubszymi, lub napisać je rozstrzeloną czcionką.
 • Pisz drukowanymi literami. Są one znacznie bardziej czytelne co pozwoli Ci szybko i sprawnie robić powtórki.
 • Dobrym zwyczajem jest stawianie jednego słowa, rysunku lub symbolu przy jednej linii. Oczywiście czasami konieczne jest napisanie krótkiego wyrażenia. Jednak zalecam poprowadzenie kolejnych rozgałęzień od słowa kluczowego.
 • Linie powinny mieć taką samą długość jak rysunek czy słowo kluczowe. Linia może być nieznacznie dłuższa, ale zachowanie proporcji jest ważne dla odpowiedniego sporządzenia mapy i ewentualnego uzupełniania jej w późniejszym czasie.
 • Twoja mapa musi być zróżnicowana. Dlatego słowa o mniejszym znaczeniu pisz mniejszymi lub cieńszymi literami. Słowa ważniejsze niech będą bardziej wyróżnione, napisane innym stylem, większe i pogrubione.
 • Korzystaj z tak wielu barw jak to tylko możliwe. Poza tym na jednej mapie możesz łączyć kredki, mazaki czy zakreślacze. To jeszcze bardziej urozmaici Twoje dzieło.
 • Przy tworzeniu Twojej mapy jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Daj upust swojej fantazji i twórz bogato zdobione, abstrakcyjne i zwariowane mapy. Zobaczysz jak szybko dzięki temu można się uczyć. Żadnych barier i granic! To Twoja mapa i możesz tam umieścić wszystko.
 • Każda osoba, która robi mapy myśli tworzy z czasem swój własny, unikalny styl. Własna symbolika sprawi, że Twoje mapy będą wyjątkowe i niepowtarzalne. Dlatego pracuj nad swoim własnym stylem. Dodawaj im coś osobistego, coś co wywołuje w Tobie pozytywne emocje.
 • Kiedy sporządzisz swoją mapę z książki lub wykładów nie poprzestawaj na tym. Mapę uzupełniaj o własne skojarzenia, pytania i przemyślenia. To uzupełnia Twoją wiedzę i nieustannie poszerza horyzonty.

Robimy mapę myśli

Tematem mapy będzie - Afryka.

 • Najpierw przygotuj czystą kartkę, minimum A4 i ustaw ją wzdłuż dłuższej krawędzi.
 • Przygotuj wszystko co będzie Ci potrzebne czyli: kredki, mazaki, długopisy, zakreślacze itp.
 • Na środku napisz fajnym stylem lub narysuj rysunek przedstawiający temat Twojej mapy. Niech będzie kolorowo i abstrakcyjnie. Obraz na środku powinien wywoływać emocje i przywoływać konkretne skojarzenia. Jeżeli to mapa z książki narysuj książkę, na okładce napisz tytuł oraz rysunek. W przypadku naszej mapy może to być kontur kontynentu lub jakieś egzotyczne zwierzę.
 • Rób co najwyżej 10 głównych odnóg. Tyle z łatwością zapamiętasz. Rysując linie na mapach myśli pamiętaj, że te najbliżej centrum muszą być najgrubsze ponieważ są tam najważniejsze pojęcia. Czym dalej od środka tym linie powinny być cieńsze a hasła coraz bardziej szczegółowe. Pierwsze 3 hasła do mapy to: Nil, Sahara, Zwierzęta. Dopisz pozostałe 7 i każde z nich rozwiń dalej.
 • Rysuj linie odręcznie. Niech będą faliste i cieńsze na końcach - zupełnie jak macki ośmiornicy.
 • Jeden dobry obrazek może zastąpić 1000 słów, wiec korzystaj z tego i rysuj gdzie tylko się da. Kolorowe ilustracje są nieocenione.
 • Na koniec możesz zrobić dymki wokół wspólnych gałęzi, dodać rysunki i skojarzenia.

Korzystaj z map myśli gdzie tylko możesz. Możesz trenować ich tworzenie podczas wieczornych wiadomości, z książki lub artykułów czytanych w gazecie lub Internecie. Gdy opanujesz tworzenie map przekonasz się jak bardzo są one użyteczne. Zatem do dzieła!